» Dzisiaj jest poniedziałek, 15 lipca 2024 roku

AKTUALNOŚCI


REWITALIZACJA


SOWA

SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA


SCHRONISKO

KONTAKT

RODO

KONTROLA ZARZĄDCZA

PRZETARGI

KONKURSY

WYSIEDLENIA

logo_bip

Wielkopolska rowerem

» AKTUALNOŚCI


2024 || 2023 || 2022 || 2021 || 2020 || 2019 || 2018 || 2017 || 2016 || 2011-2015


—= 2024 =—


Informacja


Zaproszenie


Koncert


Zaproszenie


Informacja


Regulamin Rodzinnej Gry Terenowej w Parku Radolińskich

Regulamin do pobrania tutaj (pdf).


Informacja


Noc Muzeów 2024

highslide

Koncerty

MajówkaInformacjaPolana w dźwięki ubranaInformacjaInformacjaO sławnym baloniarzu

Muzeum Regionalne w Jarocinie serdecznie zaprasza na promocję książki “Podpułkownik Antoni Janusz (1902–2000). Zdobywca Pucharu Gordona Bennetta" autorstwa Jarosława Adamka i Zenona Jóźwiaka. Spotkanie odbędzie się w czwartek 18 kwietnia 2024 r. o godz. 17:30 w pałacu Radolińskich.

Antoni Janusz, urodzony w Lesznie, już w wieku kilku lat przeprowadził się wraz z rodzicami do Jarocina, gdzie po dziś dzień, przy ulicy Kościuszki, znajduje się ich dom. Sławę zdobył jako baloniarz. Choć po wojnie związał swe życie z Londynem, odwiedzał rodzinne miasto. Na zawsze powrócił do Jarocina w 2000 r. Zgodnie z jego wolą, prochy Antoniego Janusza zostały przewiezione do Jarocina i złożone na cmentarzu parafialnym.

Z przedmowy do książki: „Życie Antoniego Janusza i jego przygody pozwoliłyby na realizację całego serialu. Brał on udział w sześciu edycjach Pucharu Gordona Bennetta […]. Największą sławę zapewniło mu jednak nie pierwsze, a drugie miejsce w zawodach, zdobyte w 1936 roku, kiedy to balon Antoniego Janusza rozbił się nad Morzem Białym w Związku Sowieckim, zaś pilot i jego towarzysz Stanisław Brenk, zanim dotarli do ludzkich siedzib, przez sześć dni przedzierali się przez tundrę. Ich zaginięciem żyła wtedy cała Polska: informacje o poszukiwaniach publikowane były na pierwszych stronach gazet, zaś powrotowi odnalezionych pociągiem z Moskwy towarzyszyły tłumy gromadzące się na wszystkich stacjach po drodze”.Tour de Kids z Maciejem Paterskim.

Już 23 marca w ramach Wielkanocy w parku Radolińskich odbędzie się Tour de Kids z Maciejem Paterskim - I parkowy wyścig rowerowy dla dzieci o puchar księcia Radolina. Zapraszamy serdecznie!

RegulaminWielkanoc w Parku RadolińskichPokój i dobro. 90 lat franciszkanów w Jarocinie

W Muzeum otwarto nową wystawę czasową, która wpisuje się w obchody 90-lecia obecności franciszkanów w naszym mieście. Franciszkanie przybyli do Jarocina w 1934 r. i od samego początku mocno wpisali się w krajobraz lokalnej społeczności i religijności. Nadali miastu kolorytu także dzięki wzniesionym obiektom. Na wystawie zobaczyć można fotografie ilustrujące budowę zarówno ich przedwojennego klasztoru oraz kolegium, jak i współczesnego kompleksu, który powstał w drugiej połowie lat 70. XX w. Szczególne miejsce na ekspozycji poświęcono wieloletniemu proboszczowi parafii pw. św. Antoniego, o. Serafinowi Niedbale.

Wystawa powstała przy współpracy parafii pw. św. Antoniego w Jarocinie.Ministerialna dotacja dla muzeum

Projekt E-Radolińscy będzie kontynuowany! Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Muzeum Regionalnemu w Jarocinie 94 tys. zł z programu „Kultura Cyfrowa”. W ramach zadania zdigitalizowane zostaną kolejne dokumenty archiwalne ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu, zdeponowane w zespole Majątek Jarocin-Radolińscy. Cyfryzacji poddane zostaną m.in. akta o charakterze administracyjno-gospodarczym. Do digitalizacji wytypowano też dokumenty dotyczące funkcjonowania majątków folwarcznych rodziny Radolińskich. Wszystkie materiały – kilkadziesiąt tysięcy skanów – udostępnione zostaną na bezpłatnej platformie szukajwarchiwach.gov.pl. Każdy będzie zatem mógł zapoznać się z dokumentami rodu Radolińskich. Partnerem Muzeum w realizacji projektu pod nazwą „E-Radolińscy. Pars 2” jest Archiwum Państwowe w Poznaniu. Zadanie realizowane będzie w trybie dwuletnim. Projektowi towarzyszyć będą warsztaty dla młodzieży skupione wokół rodu Radolińskich. Wydana także zostanie okolicznościowa publikacja.


Ferie w muzeumRegionalny Przegląd Instrumentów Dętych Drewnianych JAROWIND 2024

7 lutego w pałacu Radolińskich odbędzie się kolejna, trzecia już, edycja Regionalnego Przeglądu Instrumentów Dętych Drewnianych JAROWIND 2024, podczas którego uczniowie szkół muzycznych I stopnia z 11 miast Wielkopolski zaprezentują swoje umiejętności gry na klarnecie, saksofonie i flecie. Na zakończenie przeglądu odbędzie się koncert "Around the movie" w wykonaniu Jan Adamczewski Quartet. Zapraszamy serdecznie!

JAROWIND 2024 organizowany jest przez Muzeum Regionalne w Jarocinie oraz Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Jarocinie w ramach Przedsięwzięcia: „Działania w zakresie poszanowania jarocińskich tradycji” w ramach Projektu: „Jarocin – Miastem Jutra” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i realizowanego w ramach programu „Rozwój lokalny”.Jarowind 2024

Serdecznie zapraszamy na koncert Jana Adamczewskiego "Around the movie", który odbędzie się w ramach Regionalnego Przeglądu Instrumentów Dętych "Jarowind 2024".

Podczas koncertu będzie można usłyszeć standardy muzyki filmowej oraz utwory znane z seriali telewizyjnych, takich jak „Stawka większa niż życie” czy „40-latek” w jazzowych aranżacjach.

Zespół wystąpi w składzie: Jan Adamczewski (saksofony), Katarzyna Stroińska - Sierant (fortepian), Bartek Werachowski (kontrabas), Waldek Franczyk (perkusja).

Koncert odbędzie się 7 lutego 2024 roku o godzinie 18:00 w holu Pałacu Radolińskich. Wstęp wolny.

Organizatorami są Muzeum Regionalne w Jarocinie oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Jarocinie.

Koncert realizowany jest w ramach Przedsięwzięcia: "Działania w zakresie poszanowania jarocińskich tradycji" Projektu: "Jarocin - Miastem Jutra" finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w Programie "Rozwój Lokalny".Informacja
Podnieś do góry