» Dzisiaj jest , 14 Kwietnia 2024 roku » Odwiedziło nas: osób

AKTUALNOŚCI


REWITALIZACJA


SOWA

SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA


SCHRONISKO

KONTAKT

RODO

KONTROLA ZARZĄDCZA

PRZETARGI

KONKURSY

logo_bip

Wielkopolska rowerem

» Noc MuzeówNOC MUZEÓW JAROCIN - POTARZYCA

20 maja 2017 r.

Tegoroczna Noc Muzeów będzie wyjątkowa. Budynek dawnej synagogi i jego sąsiedztwo znów wypełnią się gwarem żydowskiej kultury. Upamiętniona zostanie też postać pochodzącego z Żerkowa Jakoba Steinhardta, światowej sławy artysty grafika. Wydarzenia te wpisują się są w program Festiwalu Kultury Żydowskiej "Simchat Chajim", który odbywać się będzie przez ponad tydzień Jarocinie i Krotoszynie.

Atrakcje czekają również na wszystkich, którzy w Noc Muzeów odwiedzą Spichlerz Polskiego Rocka, Skarbczyk, kamienicę nr 17 przy Rynku (nowa siedziba jarocińskiej biblioteki), Pałac Radolińskich oraz Planetarium w Potarzycy.


PROGRAM WYDARZEŃ:

JAROCIN

MIEJSCE: ULICA ŚRÓDMIEJSKA I SYNAGOGA ŻYDOWSKA

 • 18:00 - 22:00 "PRZYBYLI, ODESZLI… SĄ: ŻYDZI POLSCY" - wystawa fotografii (Żydowski Instytut Historyczny)
  Wystawa przybliża drogi Żydów do Polski, która na wiele wieków stała się dla nich schronieniem, podczas gdy w wielu krajach zachodniej Europy byli prześladowani i mordowani. Prześledzimy także ostatni etap ich drogi, czyli przeprowadzoną przez nazistowskie Niemcy planową Zagładę. Końcowy akcent pada na odradzające się życie żydowskie w Polsce.
 • 18:00 - 22:00 "ŚWIAT UTRACONY. ŻYDZI POLSCY. FOTOGRAFIE Z LAT 1918-1939" - wystawa fotografii (Żydowski Instytut Historyczny)
  Fotografie ukazują duże miasta i miasteczka, w których często większość mieszkańców stanowili Żydzi. Zdjęcia przedstawiają również Żydów zasymilowanych, wychowanych w polskich szkołach, silnie związanych z polską historią, kulturą i językiem. Wyłania się z nich wielowątkowy obraz świata polskich Żydów. Jest to obraz uchwycony na krótko przed Zagładą.
 • 18:00 - 22:00 "JACOB STEINHARDT" - wystawa plenerowa reprodukcji prac artysty
  Jacob Steinhardt to znany w świecie artysta pochodzenia żydowskiego, który urodził się i przez wiele lat mieszkał z rodziną w Żerkowie pod Jarocinem. Na wystawie pokazane zostaną jego najciekawsze dzieła.
 • 18:00 - 22:00 "JACOB STEINHARDT" - wystawa plenerowa reprodukcji prac artysty
  Jacob Steinhardt to znany w świecie artysta pochodzenia żydowskiego, który urodził się i przez wiele lat mieszkał z rodziną w Żerkowie pod Jarocinem. Na wystawie pokazane zostaną jego najciekawsze dzieła.
 • 18:00 - 22:00 WARSZTATY MALOWANIA LITER HEBRAJSKICH (prowadzenie: Koło Naukowe Sznirele Perele Uniwersytetu Wrocławskiego)
  Pod okiem studentów Uniwersytetu Wrocławskiego chętni będą mogli spróbować swoich sił w malowaniu liter hebrajskich, a także pisaniu w tym języku swoich imion.
 • 18:00 - 22:00 WARSZTATY GRAFICZNE (prowadzenie: Koło Naukowe Punkt Grafiki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu)
  Najmłodsi będą mogli pójść w ślady pochodzącego z Żerkowa słynnego artysty Jacoba Steinhardta i za pomocą różnych metod stworzyć swoje niepowtarzalne dzieła sztuki.
 • 18:00 - 22:00 "BUDUJEMY JAROCIŃSKI SZTETL!" - WARSZTATY (prowadzenie: Martyna Marcinkowska, Olga Pawlak)
  Martyna Marcinkowska i Olga Pawlak zaproszą dzieci do budowania dawnego Jarocina. W ruch pójdą stare mapy, kartony, pudła i wszystko, co tylko się przyda.
 • 18:00 - 21:00 KUCHNIA ŻYDOWSKA - POKAZ KULINARNY (prowadzenie: Beata Mintzberg)
  Czulent, maca czy śledź po żydowsku - o tych potrawach wielu słyszało, ale nie każdy wie, jak je przyrządzić. W tajniki kuchni żydowskiej wprowadzi Beata Mintzberg. Uczestnicy będą mieli okazję posmakować przygotowanych na ich oczach specjałów.
 • 18:30 "ŚWIĘTA ŻYDOWSKIE" - WYKŁAD (prowadzenie: Stowarzyszenie Żydowskie Cuknuft)
  Zainteresowani obyczajami żydowskimi mogli będą zobaczyć tałes, talit katan, szofar, świece hawdalowe, kołatki purimowe, drejdle, kaftan pesachowy, obrusy świąteczne, nakrycia na chałki…. Prowadzący opowiedzą o tym, czym są i do czego służą te przedmioty.
 • 19:30 WARSZTATY TAŃCA ŻYDOWSKIEGO (prowadzenie: Dorota Gołąb - instruktorka tańca w Poznańskiej Filii Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP)
  Dorota Gołąb, od 2003 roku ucząca tańca w poznańskiej Gminie Żydowskiej, zaprosi na wspólne tańce w kręgu. Nauczymy się podstawowych kroków, by razem móc bawić się i tańczyć.
 • 20:30 KONCERT PLENEROWY ZESPOŁU SZTETL
  Sztetl to projekt klezmerski założony z tęsknoty za kulturą i tradycją żydowską kwitnącą w okresie międzywojennym. Muzycy tworzący kolektyw wywodzą się z Sejn. Tym co wyróżnia Sztetl od innych formacji klezmerskich, jest bardzo mocne przywiązanie do tradycyjnych brzmień i budowanie repertuaru wyłącznie w oparciu o materiały źródłowe, zapisy nutowe i nagrania Żydów z okresu "międzywojnia".

MIEJSCE: SKARBCZYK

 • 18:00 - 22:00 Projekcja 3D obrazu "BITWA POD GRUNWALDEM JANA MATEJKI" (produkcja Platige Image, udostępnione przez Muzeum Narodowe w Warszawie)
  • 18:00 - 22:00 "MIASTO DUCHÓW" - wystawa fotografii otworkowych wykonanych w Czarnobylu przez Grzegorza Sawę Borysławskiego (Wrocław)
   Zdjęcia powstały w ciągle jeszcze niebezpiecznym rejonie katastrofy czarnobylskiej. Unikatowy klimat tych fotografii potęguje wrażenia z "miasta duchów" jako mrocznej, zamglonej, miejskiej, otwartej przestrzeni - opuszczonej w popłochu w dwa dni po atomowej awarii.

  MIEJSCE: MUZEUM REGIONALNE, RYNEK - RATUSZ

  • 18:00 - 22:00 "Z PRZESZŁOŚCI ZIEMI JAROCIŃSKIEJ" (wystawa stała),
  • 18:00 - 22:00 "MAREK KUŚ - RZEŹBA" (wystawa czasowa,
  • 18:00 - 22:00 "ZNISZCZONE… OCALONE" - wystawa fotografii i macew z cmentarzy żydowskich okolic Jarocina,

  MIEJSCE: SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA, UL. POZNAŃSKA 2

  • 18:00 - 20:00 GRA "DIXIT" - gra karciana dla młodzieży i dorosłych
  • 18:00 - 20:00 FANI NIEMENA - tworzenie galerii zdjęć fanów Czesława Niemena
   W przestrzeni strefy "Dojrzałość" każdy odwiedzający będzie mógł zapozować do zdjęcia na tle ścianki z Czesławem Niemenem oraz podzielić się wrażeniami na temat muzyki Niemena. Zdjęcie z komentarzem znajdzie się w mini galeryjce fanów Niemena.
  • 18:00 - 20:00 ANIMACJE RUCHOWE DLA NAJMŁODSZYCH Z UTWORAMI NIEMENA
   W spichlerzowym "muzycznym bębnie" pod okiem animatora najmłodsi będą mieli okazję pobawić się przy dźwiękach "Ciuciubabki" czy "Płonie stodoła" Czesława Niemena.
  • 21:30 - 22:40 "KRWAWE BALLADY" - KONCERT JUSTYNY JARY ORAZ ZESPOŁU POMPADUR
   Utwory są tajemnicze, lekko makabryczne, ale z dużą dawką czarnego humoru. Czerpią z tradycji ballad podwórzowych, bazują na przedwojennych szlagierach z motywem zbrodni.

  MIEJSCE: RYNEK - KAMENICA NR 17

  • 18:00 - 21:00 HAPPENING ARTYSTYCZNY
  • 18:00 - 21:00 POKAZ KRONIK AMATORSKIEGO KLUBU FILMOWEGO "JAR"
  • 18:00 - 21:00 ZWIEDZANIE WNĘTRZ, KONSULTACJE SPOŁECZNE ws. nowej siedziby Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin

  MIEJSCE: PAŁAC RADOLIŃSKICH - BIBLIOTEKA

  • 18:00 - 22:00 ZWIEDZANIE WYSTAWY "HISTORIA BIBLII"

  POTARZYCA

  MIEJSCE: PLANETARIUM IM. TWÓRCY ANDRZEJA OWCZARKA

  • 17.00 - 23.00 POTARZYCKA NOC Z GWIAZDAMI w noc muzeów - seanse pod kopułą planetarium, obserwacje teleskopowe słońca, księżyca i planet, multimedialne pokazy, fotografowanie nieba (seanse rozpoczynają się o każdej pełnej godzinie)

  NA WYSZYSTKIE WYDARZENIA W RAMACH NOCY MUZEÓW WSTĘP BEZPŁATNY

 1. Pobierz plik: ---> Program - Noc Muzeów 2017.pdf,

 2. Pobierz plik: ---> Plakat - Noc Muzeów 2017.pdf,


  Organizatorzy:

  • Gmina Jarocin
  • Muzeum Regionalne w Jarocinie
  • Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Jarocin
  • Stowarzyszenie Krotochwile
  • Planetarium im. Twórcy Andrzeja Owczarka w Potarzycy
 3. fabrykainspiracji.net.pl