» Dzisiaj jest poniedziałek, 15 lipca 2024 roku

AKTUALNOŚCI


REWITALIZACJA


SOWA

SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA


SCHRONISKO

KONTAKT

RODO

KONTROLA ZARZĄDCZA

PRZETARGI

KONKURSY

WYSIEDLENIA

logo_bip

Wielkopolska rowerem

» Ekspozycja stałaZ przeszłości Ziemi Jarocińskiej”

 

Ekspozycja stała Muzeum Regionalnego w Jarocinie ukazuje dzieje miasta i ziemi jarocińskiej w latach 1793-1989. Osobne miejsce poświęcono pałacowi i rodzinie Radolińskich. Prezentowaną historię ilustrują archiwalne fotografie, dokumenty, militaria, pamiątki osobiste mieszkańców Jarocina oraz eksponaty związane z handlem i rzemiosłem. W kolekcji znajdują się m.in. zabytki po bractwach strzeleckich oraz oryginalne tabliczki z nazwami jarocińskich ulic z czasów okupacji. Szczególne miejsce zajmują przedmioty pochodzące z dawnego wyposażenia pałacu. Całość wzbogacają rozwiązania multimedialne, które wpleciono w narrację ekspozycji. 

Wystawa stała obejmuje pięć sal na parterze budynku, a każda z nich poświęcona jest innemu zagadnieniu. Przechodząc przez kolejne pomieszczenia, prowadzeni jesteśmy przez chronologicznie uporządkowaną opowieść o historii miasta i ziemi jarocińskiej. Chociaż narrację rozpoczynają czasy zaborów, pamiętać należy, że historyczne początki miasta sięgają 1257 r. 

W 1793 r. Jarocin znalazł się w granicach zaboru pruskiego. Silna potrzeba zachowania tożsamości i odrębności kulturowej oraz narodowej zaowocowała rozwojem licznych działalności polskich organizacji na ziemi jarocińskiej angażujących się w pracę społeczną. Szczególna uwaga poświęcona jest konspiracji niepodległościowej oraz udziałowi mieszkańców Jarocina w I wojnie światowej i w powstaniu wielkopolskim 1918-1919. 

O okresie dwudziestolecia międzywojennego opowiada kolekcja archiwalnych fotografii. Prezentuje przede wszystkim życie społeczne, kulturalne i gospodarcze Jarocina. W sąsiedztwie dawnych fotografii znajdziemy także oryginalne eksponaty dokumentujące lokalny handel i rzemiosło. 

Część wystawy poświęcona czasom II wojny światowej to zarówno indywidualne historie mieszkańców, jak i opowieści zbiorowe. Losy konkretnych osób utrwalone są m.in. w przedmiotach zachowanych z obozów koncentracyjnych. Znajdziemy tu także pamiątki po Niemcach, którzy pojawili się w Jarocinie 6 września 1939 r. Fotografie, korespondencje, dokumenty czy też wspomnienia i relacje świadków wydarzeń nakreślają codzienność okupowanego miasta i okolic. 

Przez pryzmat obrazów życia codziennego poznajemy dzieje Jarocina w dobie PRL-u. W klimat epoki wprowadzają przede wszystkim archiwalne filmy, stworzone w latach 70. XX w. przez Amatorski Klub Filmowy JAR. Dokumentują ważne momenty z życia miasta oraz powiatu. Dopełnieniem nagrań są oryginalne meble i pamiątki z czasów komunizmu, w większości przekazane przez mieszkańców Jarocina. 

Dzieje jarocińskiej rezydencji, wzniesionej w połowie XIX w., prezentowane są w jednym z najlepiej zachowanych pomieszczeń. Znajdującą się tu oryginalną stolarkę oraz kominek uzupełniają obiekty z dawnego wyposażenia pałacu – m.in. meble, witraże, egzemplarze zastaw stołowych oraz militaria. Na archiwalnych fotografiach prześledzimy najważniejsze etapy przebudów jarocińskiego pałacu i zobaczymy, jak wyglądały wnętrza rezydencji w czasach jej świetności. 

Dzieje Hugona von Radolina (1841-1917) – najbardziej rozpoznawalnego przedstawiciela rodu Radolińskich – prezentowane są w sali, w której mieściła się dawniej garderoba księcia. To tu mamy okazję prześledzić zarówno jego karierę dyplomatyczną na dworze niemieckim, jak i kulisy życia prywatnego. Postać Hugona otwiera drzwi do historii rodu Radolińskich. Zachęca do zapoznania się z jego przodkami, podczas prezentacji pozostałych dziedziców Jarocina. 

 

Ekspozycję stałą zwiedzać można:

wtorek – piątek w godzinach od 8.00 do 16.00

sobota – niedziela w godzinach od 14.00 do 18.00

poniedziałek nieczynne

rezerwacje dla grup, informacje na temat wystawy: tel. 739 059 895CENNIK:

WYSTAWA – BILETY INDYWIDUALNE


bilet normalny - 15 zł
bilet ulgowy - 10 zł (dzieci do lat 7 wstęp tylko z opiekunem)
bilet dla posiadacza Karty Dużej Rodziny - 10 zł
bilet rodzinny - 35 zł (przysługuje rodzicom lub opiekunom z dziećmi do 18 roku życia, po okazaniu legitymacji szkolnej)

bilet dla posiadacza Jarocińskiej Karty Mieszkańca - zniżka 10% (nie obowiązuje w przypadku zakupu biletów grupowych)


WYSTAWA – BILETY GRUPOWE 

(dla grup zorganizowanych powyżej 10 osób)


bilet grupowy normalny - 10 zł/osoba

bilet grupowy ulgowy - 7 zł/osoba

zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (grupa do 30 osób) - 40 zł/grupa

warsztaty edukacyjne (grupa do 25 osób) – 15 zł/osoba

lekcja muzealna 120 zł (grupa do 25 osób)

spacery (grupa do 25 osób):

spacer po zespole pałacowo-parkowym Radolińskich/spacer po mieście (ok. 90 min) - 100 zł

ścieżka przyrodnicza w parku Radolińskich (ok. 45 min) - 100 zł 

okolicznościowa sesja zdjęciowa w pałacu Radolińskich - 123 zł

Ceny podawane są w kwotach brutto zawierających 8%/23% podatku VAT.