» Dzisiaj jest , 07 czerwca 2026 roku

AKTUALNOŚCI

REWITALIZACJA

SOWA

SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA

SCHRONISKO

KONTAKT

RODO

KONTROLA ZARZĄDCZA

PRZETARGI

QUESTY

WYSIEDLENIA

E-RADOLIŃSCY
PARS 2

Deklaracja dostępności

Procedury ochrony małoletnich

logo_bip

Wielkopolska rowerem

» AKTUALNOŚCI


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego




2026 || 2025 || 2024 || 2023 || 2022 || 2021
2020 || 2019 || 2018 || 2017 || 2016 || 2011-2015


—= 2026 =—


Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - "Muzyka filmowa Krzysztofa Komedy i nie tylko...". Koncert Piotra Kałużnego i Eweliny Rajchel

Wraz z Towarzystwem Muzycznym w Jarocinie serdecznie zapraszamy na koncert "Muzyka filmowa Krzysztofa Komedy i nie tylko..." w ramach XVII edycji Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Tym razem na scenie wystąpią Piotr Kałużny (fortepian) oraz Ewelina Rajchel (wokal), którzy zaprezentują między innymi utwory z repertuaru Krzysztofa Komedy – kompozytora i pianisty jazzowego, znanego twórcy muzyki filmowej. Koncert odbędzie się w niedzielę, 14 czerwca o godz. 17:00 w ruinach kościoła pw. św. Ducha w Jarocinie. Wstęp wolny. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej jest współfinansowany ze środków Gminy Jarocin.


Działacze związani z gazetką "Dla Ciebie Polsko" – uroczystości upamiętniające, wykład Tomasza Cieślaka oraz planowana publikacja

W niedzielę 31 maja odbyły się w Jarocinie obchody upamiętniające skazanych na śmierć w 1943 roku redaktorów i kolporterów konspiracyjnej gazety "Dla Ciebie Polsko" wydawanej w czasach okupacji. Przed tablicą pamiątkową odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli Gminy Jarocin, Gminy Jaraczewo, pani poseł Lidii Czechak oraz krewnych skazańców, w tym pana Lecha Krychowskiego – inicjatora powstania tablicy. Obchody zakończyły się mszą św. w kościele pw. św. Marcina w intencji zamordowanych działaczy.

Uroczystości poprzedził wykład pana Tomasza Cieślaka, pracownika IPN w Poznaniu. Podczas prelekcji poświęconej niepodległościowej działalności kolporterów gazetki "Dla Ciebie Polsko" poruszono między innymi temat publikacji, której wydanie planowane jest w przyszłym roku nakładem jarocińskiego muzeum.

Autorzy, pan Tomasz Cieślak oraz regionalistka pani Kazimiera Horyza-Pachciarz, od lat gromadzą oraz uzupełniają informacje o redaktorach i kolporterach gazety "Dla Ciebie Polsko". Wiele wątków pozostaje nadal nierozwikłanych. Wobec tego, zwracamy się do Was z prośbą o pomoc w tworzeniu publikacji. Cennym materiałem źródłowym będą dla nas wszelkiego rodzaju zapiski, korespondencja czy fotografie po działaczach. W celu przekazania informacji oraz użyczenia pamiątek do książki, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 739 059 895. Materiały można przekazać także bezpośrednio w siedzibie Muzeum Regionalnego w Jarocinie w pałacu Radolińskich. Wypożyczone dokumenty po zeskanowaniu zwrócimy właścicielom.

highslide highslide highslide highslide highslide highslide

Informacja


Niepodległościowa działalność kolporterów gazetki "Dla Ciebie Polsko"
z Jarocina i okolic w okresie II wojny światowej - wykład Tomasza Cieślaka

Zapraszamy na wykład pana Tomasza Cieślaka "Niepodległościowa działalność kolporterów gazetki Dla Ciebie Polsko z Jarocina i okolic w okresie II wojny światowej", który odbędzie się 31 maja 2026r. o godz. 16:00 w pałacu Radolińskich.

Latem 1942 roku na terenie Wielkopolski aresztowano redaktorów i kolporterów konspiracyjnej gazety "Dla Ciebie Polsko", którą wydawano od 1939 roku. Aresztowani działacze trafili do więzień oraz obozów koncentracyjnych. Wielu z nich zostało skazanych na śmierć przez zgilotynowanie. Wyroki wykonano w maju 1943 roku w Poznaniu, Dreźnie i Wrocławiu. Wśród straconych redaktorów i kolporterów "Dla Ciebie Polsko" było 10 Jarociniaków: Marianna Banaszak z Witaszyc, Stanisław Banaszak z Witaszyc, Wincenty Figaj z Tarzec, brat Grzegorz Frąckowiak SVD z Łowęcic, Alojzy Grygiel z Ruska, Edward Krychowski z Jarocina, Jan Marciniak z Jarocina, Jan Parowicz z Jaraczewa, Jan Stróżyński z Jarocina oraz Jan Szczepański z Annapola.


Projektant Stefan Witold Matejko – wykład Grażyny Fijałkowskiej
o witrażach w kościele pw. św. Marcina

W niedzielę, 24 maja w kościele pw. św. Marcina odbył się wykład pani Grażyny Fijałkowskiej – pasjonatki historii Krakowa oraz witrażownictwa na temat "Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński", dla którego projektował między innymi Stefan Matejko. Artysta ten wykonał liczne projekty witraży zdobiące kościoły w całej Polsce. Dwa dzieła jego autorstwa znajdują się w kruchcie jarocińskiego kościoła farnego.

highslide highslide highslide highslide highslide highslide

Informacja


Noc Muzeów 2026

W tym roku podczas Nocy Muzeów przenieśliśmy się w fascynujący świat fizyki i astronomii. Oprócz ekspozycji stałej oraz centrum nauki SOWA, w pałacu Radolińskich zwiedzający mogli zobaczyć wystawę czasową "Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele" - ekspozycję objazdową Muzeum Okręgowego w Toruniu. Na uczestników czekały rozmaite aktywności takie jak seans w mobilnym planetarium, zajęcia z okularami VR, warsztaty fizyczne, konstruktorskie czy plastyczne. Serdecznie dziękujemy naszym partnerom oraz wolontariuszom za pomoc i zaangażowanie w realizację całego przedsięwzięcia. Na kolejną Noc Muzeów zapraszamy za rok.

highslide highslide highslide highslide highslide highslide highslide highslide

Projektant Stefan Witold Matejko - wykład Grażyny Fijałkowskiej
o witrażach w kościele pw. św. Marcina


Informacja


Noc Muzeów 2026

hihgslide

Wystawa czasowa "Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele"

Już 2 maja o godz. 17:00 w Pałacu Radolińskich odbędzie się wernisaż ekspozycji czasowej "Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele". Jest to wystawa objazdowa Muzeum Okręgowego w Toruniu skupiona wokół słynnego astronoma. Zobaczymy na niej między innymi za pomocą jakich narzędzi dawniej badano niebo oraz przeniesiemy się w atmosferę późnośredniowiecznego Torunia – miasta dzieciństwa Mikołaja Kopernika. Zapraszamy serdecznie.


Informacja


Otwarcie wystawy czasowej "Okupacja hitlerowska na Ziemi Jarocińskiej
w latach 1939-1945" w Schlüchtern

W ostatnią sobotę w Bergwinkelmuseum w Schlüchtern odbyło się otwarcie wystawy czasowej "Okupacja hitlerowska na Ziemi Jarocińskiej w latach 1939-1945", która została przygotowana we współpracy z Muzeum Regionalnym w Jarocinie. Prezentuje ona plansze zawierające m.in. wspomnienia mieszkańców naszego miasta z czasów okupacji wraz ze zdjeciami z tego okresu. Na ekspozycji prezentowane są także m.in. eksponaty wypożyczone ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Wystawa powstała w ramach współpracy partnerskiej między Schlüchtern a Jarocinem.

highslide highslide highslide

Majówka 2026 w Jarocinie


Spacer po Parku Radolińskich z dr inż. Marzeną Jeleniewską-Jankowską


Niedźwiedzie na Bogusławiu

Tradycyjne wielkanocne "Niedźwiedzie" powróciły po kilkudziesięciu latach na Bogusław. Niedzielna rekonstrukcja współtworzona wraz z Zespołem Folklorystycznym "Snutki" przyciągnęła wielu Jarociniaków, którzy chętnie włączyli się do wspólnej zabawy.

highslide highslide highslide highslide highslide highslide highslide highslide highslide highslide

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Poranny spacer po Parku Radolińskich


Życzenia


Niedźwiedzie na Bogusławiu


Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Informacja


135 lat istnienia Chóru Mieszanego im. K. T. Barwickiego w Jarocinie -
wernisaż wystawy

W 2026 roku Chór Mieszany im. Kazimierza Tomasza Barwickiego obchodzi swoje 135-lecie. Z tej okazji Muzeum Regionalne w Jarocinie przygotowało specjalną ekspozycję o historii chóru i jego założyciela. W niedzielę, 22 marca, w pałacu Radolińskich odbył się wernisaż jubileuszowej wystawy. Co szczególnie ważne - ekspozycja nie powstałaby bez pamiątek, dokumentów i materiałów przekazanych do muzealnych zbiorów przez rodzinę Tomasza Kazimierza Barwickiego. Dzięki nim możemy dziś opowiedzieć historię ludzi, którzy ponad sto lat temu zaczęli pisać muzyczną opowieść Jarocina. Gratulujemy pięknego jubileuszu i dziękujemy za 135 lat muzyki w naszym mieście.

highslide highslide highslide highslide highslide highslide

Wielkanocne warsztaty kulinarne


Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - koncert zespołu "New Bone"

XVII edycję Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, wydarzenia organizowanego przez Towarzystwo Muzyczne w Jarocinie, we współpracy z Muzeum Regionalnym w Jarocinie, otworzył koncert krakowskiego kwintetu jazzowego "New Bone". Było nastrojowo, klimatycznie i bardzo muzycznie. Dźwięki jazzu pięknie wypełniły wnętrza pałacu Radolińskich, tworząc wyjątkową atmosferę tego wieczoru.

highslide highslide highslide highslide highslide highslide highslide highslide

Informacja


Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - koncert zespołu "New Bone"

Towarzystwo Muzyczne w Jarocinie po 5 latach przerwy spowodowanej pandemią i obostrzeniami z niej wynikającymi reaktywuje Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Podobnie jak poprzednie edycje, tegoroczna zostanie zainaugurowana koncertem o tematyce pasyjnej, który odbędzie się w niedzielę, 15 marca o godz. 17:00 w pałacu Radolińskich. Tego dnia na scenie wystąpi zespół "New Bone" – jedna z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych współczesnych grup jazzowych w Polsce. Kwintet zaprezentuje materiał ze swojej nowej płyty "Sorrow". Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej jest współfinansowany ze środków Gminy Jarocin.

Informacja


Święty Marcin - kult, sztuka, dziedzictwo. Prelekcja dra Emiliana Prałata

1 marca 1996 roku Rada Miejska w Jarocinie przyjęła Statut Gminy Jarocin, ustanawiając św. Marcina patronem miasta. W 30. rocznicę tego wydarzenia, dzięki prelekcji dra Emiliana Prałata mieliśmy okazję w kościele św. Marcina jeszcze lepiej poznać postać patrona Jarocina. Spotkanie rozpoczęło się od zagadki dotyczącej daty urodzenia świętego, a następnie przenieśliśmy się w czasy jego życia - od młodzieńczych lat po najsłynniejszy epizod, czyli gest podzielenia się płaszczem z ubogim. Usłyszeliśmy również o relikwiach św. Marcina oraz o dziełach sztuki, które przez wieki utrwalały jego wizerunek. Na zakończenie nie zabrakło opowieści o tradycjach związanych z patronem - w tym o słodkościach, które do dziś towarzyszą jego świętu. Dziękujemy za wspólne spotkanie z historią.

highslide highslide highslide highslide highslide highslide

Ferie zimowe w Muzeum

Podczas tegorocznych ferii zimowych w Muzeum Regionalnym najmłodsi mogli wcielić się w konstruktorów oraz detektywów. W pierwszym tygodniu odbyły się warsztaty "Zrób to sam", na których można było samodzielnie skonstruować wystrzałową zabawkę. Na zakończenie ferii, dzieci wraz z rodzicami podczas questu "Śledztwo w muzeum" poszukiwali śladów złodzieja w pałacu. Do dyspozycji były jedynie latarki oraz własna spostrzegawczość. Na szczęście nasi pomysłowi poszukiwacze odnaleźli zaginione eksponaty oraz pomogli Detektywowi Pozytywce złapać złodzieja! Dziękujemy wszystkim naszym gościom za wspólne spędzenie ferii zimowych z muzeum.

highslide highslide highslide highslide highslide highslide highslide highslide

Święty Marcin - kult, sztuka, dziedzictwo. Prelekcja dra Emiliana Prałata

1 marca minie dokładnie 30 lat od momentu podjęcia przez Radę Miejską w Jarocinie uchwały o uznaniu świętego Marcina patronem naszego miasta. Z tej okazji zapraszamy na wyjątkową prelekcję na temat historii kościoła pod wezwaniem świętego Marcina w Jarocinie, którą poprowadzi dr Emilian Prałat – kierownik Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Spotkanie odbędzie się 1 marca o godz. 15:00 w kościele pw. św. Marcina w Jarocinie. Wstęp wolny.




Informacja


157. urodziny Druha Komendanta

157. urodziny Druha Komendanta za nami. Postać mjr. Zbigniew hr. Ostroróg-Gorzeńskiego przybliżył nam dr Jakub Staszak, kreśląc krótki, ale niezwykle ciekawy rys historyczny. Były wspomnienia, było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, a na zakończenie - zamiast tradycyjnego tortu - bigos myśliwski, w duchu dawnych tradycji. Dziękujemy wszystkim za obecność i za to, że razem podtrzymujemy pamięć oraz patriotyczne dziedzictwo.

highslide highslide highslide highslide highslide highslide highslide highslide


Informacja


Informacja


Spotkanie wokół autobiografii "i Inni i Inne" Piotra C. Kowalskiego

W niedzielne popołudnie w pałacu Radolińskich gościliśmy pana Piotra C. Kowalskiego – artystę pochodzącego z Mieszkowa. Spotkanie z twórcą odbyło się przy okazji wydania jego autobiografii "i Inni i Inne". Rozmowę z gościem poprowadziła pani Beata Frąckowiak-Piotrowicz. Zwieńczeniem wydarzenia był performens w wykonaniu artysty pt. "Na jagody".

highslide highslide highslide highslide highslide highslide highslide highslide


Informacja


Spotkanie wokół autobiografii "i Inni i Inne" Piotra C. Kowalskiego

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Piotrem C. Kowalskim – artystą malarzem urodzonym w Mieszkowie. Wydarzenie poświęcone będzie autobiograficznej książce artysty pt. "i Inni i Inne". Spotkanie odbędzie się 8 lutego o godz. 16:00 w pałacu Radolińskich. Wstęp wolny.




Mój pierwszy... obraz - spotkanie z Dariuszem Milińskim i wernisaż prac artysty

Gościem niedzielnego spotkania "Mój pierwszy... obraz" był pan Dariusz Miliński – artysta-plastyk, animator kultury. Wydarzenie prowadzone przez panią Annę Malinowski zwieńczył wernisaż prac artysty. Spotkanie uświetniła muzyka na żywo w wykonaniu pana Leszka Świderskiego. Wystawę "Krok w stronę ponadzmysłów" będzie można oglądać w pałacu Radolińskich do końca lutego.

highslide highslide highslide highslide highslide highslide highslide highslide


Mój pierwszy... obraz - spotkanie z Dariuszem Milińskim i wernisaż prac artysty

Muzeum Regionalne w Jarocinie oraz Jarocinska.pl zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Mój pierwszy.../Moja pierwsza...". Gościem podczas wydarzenia "Mój pierwszy... obraz" będzie pan Dariusz Miliński – artysta-plastyk, animator kultury. Spotkanie zwieńczy wernisaż wystawy obrazów artysty pt. "Krok w stronę ponadzmysłów". Wydarzenie poprowadzi pani Anna Malinowski. Imprezę uświetni muzyka na żywo w wykonaniu pana Leszka Świderskiego.

Na spotkanie "Mój pierwszy... obraz" z panem Dariuszem Milińskim oraz wernisaż wystawy "Krok w stronę ponadzmysłów" zapraszamy w niedzielę, 1 lutego o godz. 16:00 do pałacu Radolińskich. Wstęp wolny.




Spotkanie z Przemysławem Terleckim – Dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu

Zapraszamy na spotkanie z panem Przemysławem Terleckim – Dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie projekt nowego budynku poznańskiej placówki. Spotkanie będzie okazją, by poznać przyszłą koncepcję rozwoju Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz dowiedzieć się, czy w tamtejszej opowieści o historii regionu znajdzie się także Jarocin. Ponadto goście, zakupując cegiełkę, będą mieli możliwość wsparcia budowy przyszłej siedziby instytucji pielęgnującej historię Wielkopolski. Spotkanie odbędzie się w piątek, 23 stycznia 2026 roku o godzinie 18:00 w Kamienicy Kultury. Wstęp wolny.




Poszukiwane frankatury

Polski Związek Filatelistów, za pośrednictwem Muzeum Regionalnego w Jarocinie, poszukuje nadanych w Jarocinie kopert i kartek pocztowych z opłatą za przesyłkę wniesioną frankaturą mechaniczną. Prosimy zajrzeć do szuflad, rachunków, korespondencji itp. Filateliści chętnie przyjmą te pamiątki w siedzibie muzeum w pałacu Radolińskich.

Czym w ogóle jest frankatura? Za "Encyklopedią filatelistyki": "Frankatura mechaniczna to znak pocztowy odbity przez maszynę frankującą bezpośrednio lub pośrednio na przesyłce pocztowej, zawiera znak opłaty, datownik i najczęściej również napis lub rysunek firmowo-reklamowy […]".

Takim urządzeniem posługiwały się w Jarocinie między innymi: JAFO, KRUS, ZUS, Energetyka, BANK PKO BP, BANK ZACHODNI WBK, Urząd Miasta, Urząd Skarbowy, Sąd Rejonowy. Dla lepszego zobrazowania tematu przedstawiamy przykładowe skany zawierające poszukiwany materiał.




Spotkanie z Maciejem Odolińskim i Andrzejem Strablem

W niedzielę, 11 stycznia, w pałacu Radolińskich reżyser Maciej Odoliński oraz artysta i emerytowany policjant Andrzej Strabel opowiedzieli słuchaczom niezwykłą historię kryminalną o kradzieży obrazu Claude'a Moneta z poznańskiego muzeum. Spotkanie odbyło się w ramach promocji nowej książki autorstwa Macieja Odolińskiego "Plaża w Pourville – skroić 7 milionów USD".

highslide highslide


Spotkanie wokół kradzieży stulecia w Polsce!

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Maciejem Odolińskim, autorem książki "Plaża w Pourville – skroić 7 mln USD". Publikacja odsłania kulisy jednej z najsłynniejszych kradzieży dzieła sztuki w Polsce – obrazu Claude'a Moneta z Muzeum Narodowego w Poznaniu w 2000r. Jakie były motywy sprawcy? Jakie tropy podejmowali policjanci? Jak doszło do odzyskania dzieła? O tym wszystkim opowie autor, który na potrzeby pisania książki przeprowadził liczne wywiady – m.in. ze śledczymi, pracownikami muzeum i... samym złodziejem.



Gościem spotkania będzie także pochodzący z Jarocina Andrzej Strabel, prowadzący oględziny kryminalistyczne na miejscu przestępstwa. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 11 stycznia o godzinie 16.00 w siedzibie muzeum – Pałacu Radolińskich. Wstęp wolny!


Informacja



Podnieś do góry