» Dzisiaj jest , 01 grudnia 2024 roku

AKTUALNOŚCI


REWITALIZACJA


SOWA

SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA


SCHRONISKO

KONTAKT

RODO

KONTROLA ZARZĄDCZA

PRZETARGI

KONKURSY

WYSIEDLENIA

Procedury ochrony małoletnich

logo_bip

Wielkopolska rowerem

» AKTUALNOŚCI


2024 || 2023 || 2022 || 2021 || 2020 || 2019 || 2018 || 2017 || 2016 || 2011-2015


—= 2017 =—


historiajarocina.pl

Kim był pierwszy komendant powiatowy Milicji Obywatelskiej w Jarocinie i dlaczego odwołano go ze stanowiska po kilku miesiącach? Czego dotyczyła sprawa o kryptonimie „Fajka” w dawnej „Jaromie”? Co na jarocińskim rynku robił czołg w 1946 roku? Na te i inne pytanie znajdą Państwo odpowiedź na stronie historiajarocina.pl/

To pierwszy portal edukacyjno-historyczny poświęcony przeszłości Jarocina i ziemi jarocińskiej. Jego powstanie wpisuje się w jubileusz 760-lecia istnienia naszego miasta. Znaleźć można w nim historyczne artykuły, stare fotografie, audycje oraz filmy promujące przeszłość naszej ”małej ojczyzny”. Archiwalne materiały i teksty koncentrują się przede wszystkim na dziejach XX w., nie brak tu jednak również historii wcześniejszej. Celem serwisu jest przede wszystkim popularyzacja lokalnych dziejów oraz zaspokojenie potrzeb edukacyjnych i kulturalnych.

Portal otwarty jest na współpracę z mieszkańcami miasta. Specjalnie dla nich dedykowana jest formatka ALBUM JAROCINIAKÓW. Można tu dzielić się swoimi archiwalnymi fotografiami z domowych kolekcji. Mile widziane są również wspomnienia oraz rodzinne opowieści związane z dziejami ziemi jarocińskiej, na przykład z czasów wojennych lub późniejszych. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do tworzenia portalu i promocji lokalnej historii.

Portal prowadzony jest przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego w Jarocinie przy ścisłej współpracy Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Projekt zrealizowany został ze środków finansowych Gminy Jarocin oraz Powiatu Jarocińskiego.


Poszli ci, którzy powinni

Muzeum Regionalne w Jarocinie wraz z jarocińską biblioteką serdecznie zapraszają na inscenizowane czytanie sztuki „Poszli ci, którzy powinni” poświęconej powstaniu wielkopolskiemu.

Spektakl napisany został przez poznańskiego dramaturga Gerarda Górnickiego na podstawie książki przedwojennego burmistrza Jarocina Edmunda Rogalskiego pt. „Kompanja kłeckowska” (wyd. Jarocin 1936). Prapremiera inscenizacji odbyła się w Poznaniu 28 grudnia 1978 r. Napisany w trzech aktach utwór sceniczny przedstawia wydarzenia, jakie rozegrały się w wielkopolskim miasteczku na przełomie lat 1918/1919. Zarówno książka, jak i napisana na jej podstawie inscenizacja, dają wyraz ogromnej determinacji Polaków w dążeniu do zwycięstwa. Sztuka w artystycznej formie odzwierciedla wkład Wielkopolan w tworzenie odrodzonego kraju.

W Jarocinie w roli odtwórców wystąpią mieszkańcy naszego miasta oraz zawodowi aktorzy z Teatru Polskiego w Poznaniu (Przemysław Chojęta, Wojciech Kalwat, Piotr Kaźmierczak, Andrzej Szubski). Całość reżyseruje Piotr Kaźmierczak znany już jarocińskiej publiczności z pokazywanych tu takich spektakli jak "Piszczyk" czy "Szczaw, frytki" Teatru Polskiego w Poznaniu. Sztuka odbędzie się w niedzielę 17 grudnia o godzinie 16.00 w JOK Jarocin. Wstęp wolny.


„Nadrealizm” Wiesława Szlachciaka

Muzeum Regionalne w Jarocinie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy prac plastycznych Wiesława Szlachciaka. Na ekspozycji znajdą się zarówno rzeźby, rysunki, obrazy olejne oraz akwarele wykonane przez artystę. Najstarsze sięgają lat osiemdziesiątych XX w. Sam autor tak wspomina początki swojej pracy artystycznej: Nauczycielka wychowania plastycznego, Pani Czesława Sokowicz, podarowała mi pierwsze w życiu farby olejne. Pokazała, do czego one służą, i co można nimi wyczarować. Otwarła mi oczy i umysł na coś więcej, niż tylko "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki. Usłyszałem anegdotę o "złym" malarzu, który widząc mur, namalował go. Zrobił to z niesamowitą precyzją, ale to był jednak tylko mur. Ten lepszy zaś namalował to, co było za nim – czego nie było widać, a co podpowiadała mu wyobraźnia. Zapoczątkowało to serię moich artystycznych wypadów w świat bajek, baśni i marzeń. W świat, który istnieje tylko wewnątrz nas. Nierealnej rzeczywistości, czy w końcu… nadrealnej. Rysunek, który ze szkicu chciałem podnieść do rangi samodzielnej pracy, daleko odbiegającej od świata szarej ulicy, przeistoczył się także w formę przestrzenną, w rzeźbę.

Kompozycje Wiesława Szlachciaka trafiły do kilku krajów Europy, w tym do Watykanu. W Polsce prace rzeźbiarskie autor realizował między innymi dla kancelarii poprzedniego prezydenta RP oraz ministra MON. Jego działalność twórczą dostrzeżono i nagrodzono w konkursie "Dojrzały talent", organizowanym przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Kaliszu.


„Architektoniczny porządek" w "małym, wschodnioniemieckim mieście”. Niemieckie plany przebudowy Jarocina z okresu okupacji

Jaką rolę pełniła architektura w polityce germanizacji polskich ziem? Jak Niemcy wyobrażali sobie Jarocin i co ich zdaniem należało w nim zmienić? Czy to „małe wschodnioniemieckie miasto” wyróżniało się w ich oczach na tle innych miast wielkopolskich? Kto był autorem projektów i na ile udało się je zrealizować?

Na te i inne pytania odpowie podczas prelekcji dr Aleksandra Paradowska, autorka publikacji poświęconych m.in. architekturze międzywojennej Wielkopolski. Wykład jest związany z przygotowywaną książką, podejmującą temat architektury nazistowskiej na terenie Warthegau. Przedmiotem prelekcji będą niemieckie projekty zmiany oblicza Jarocina, pokazane na szerokim tle planowanych przebudów miast na ziemiach wcielonych i okupowanych przez III Rzeszę.

Na spotkanie zapraszamy we wtorek 21 listopada 2017 r. o godz. 16.30 w jarocińskim muzeum.


„Przechodząc obok…”

Muzeum Regionalne w Jarocinie i Zespół Szkół Społecznych serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy pn. „Przechodząc obok…”. Ekspozycja prezentuje architekturę cmentarza ewangelickiego w Jarocinie. Zdjęcia wykonali uczniowie z ZSS w ramach projektu, którego celem było upamiętnienie i przybliżenie historii społeczności ewangelickiej w naszym mieście. Na fotografiach obejrzeć można m.in. przyścienne grobowce rodzinne, ocalone nieliczne nagrobki oraz detale architektoniczne. Wernisaż odbędzie się w piątek 27 października o godz. 17.00 w muzeum w ratuszu. Wystawa potrwa do końca listopada.

Ekspozycja to nie jedyny element realizowanego projektu. W ramach zadania wykoszono centralną część cmentarza, uporządkowano go i posprzątano. Młodzież szkolna wzięła udział w warsztatach fotograficznych i historycznych, przybliżających im historię ewangelików w naszym mieście. Wydano też okolicznościową broszurę, dzięki której przywrócona została pamięć o polsko-niemieckich relacjach w dawnym Jarocinie.
Projekt jest realizowany dzięki nagrodzie przyznanej przez CK Zamek. Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura”.


Masz zacięcie aktorskie i lubisz historię? To coś dla Ciebie!

Najpierw była książka. Napisał ją i wydał w 1936 r. ówczesny burmistrz Jarocina, Edmund Rogalski. Włodarzem miasta był od 1925 do 1939 r. W książce „Kompanja kłeckowska” spisał wspomnienia swoje i innych mieszkańców rodzinnego Kłecka (miasteczko koło Gniezna) o przygotowaniach i przebiegu powstania wielkopolskiego. Rogalski dowodził tamtejszą kompanią.

W  1978 r., w 60. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, poznański dramaturg Gerard Górnicki napisał sztukę teatralną „Poszli ci, którzy powinni”. Utwór sceniczny w trzech aktach oparto w dużym stopniu o wspomnienia spisane przez przedwojennego burmistrza Jarocina.  Premiera spektaklu odbyła się 28 grudnia 1978 r. na scenie Teatru Polskiego w Poznaniu. Głównym bohaterem dramatu Górnicki uczynił postać Edmunda Rogalskiego, organizującego powstanie w Kłecku. W spektaklu wystąpili m.in. aktor Marian Pogasz  (radiowy Stary Marych) i Krystyna Feldman, a muzykę napisał Jan A. P. Kaczmarek – laureat Oskara z 2005 r. 

Na koniec listopada zaplanowano kolejną odsłonę sztuki Gerarda Górnickiego. Tym razem odbędzie się ona w Jarocinie, w formie inscenizowanego czytania. Za całość odpowiadać będzie Piotr Kaźmierczak, absolwent PWST w Warszawie, związany obecnie z Poznaniem. - Oprócz aktorów Teatru Polskiego w Poznaniu pragnę do czytania sztuki zaprosić także panów z Jarocina. Wymagania: dobry głos, umiejętność wyraźnego czytania i interpretowania tekstu, mile widziane zacięcie aktorskie. Wybrane osoby wezmą udział w kilku próbach czytania pod moim kierunkiem – zachęca aktor Piotr Kaźmierczak. Casting do obsadzenia ról w inscenizowanym czytaniu sztuki odbędzie się w niedzielę 22 października od godz. 15.00 w Muzeum Regionalnym w Jarocinie (ratusz, II piętro). Chętni mogą otrzymać fragmenty tekstu dramatu wcześniej w siedzibie muzeum. W swojej sztuce Górnicki tylko epizodycznie ujął jedną rolę kobiecą.

Publiczne czytanie sztuki z udziałem aktorów Teatru Polskiego w Poznaniu i aktorów – amatorów z Jarocina planowane jest na drugą połowę listopada 2017 r. Jeśli pomysł spotka się z zainteresowaniem mieszkańców, to na setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego zostanie przygotowany do wystawiania w Jarocinie spektakl na podstawie dramatu Gerarda Górnickiego „Poszli ci, którzy powinni”.


Konkurs na stanowisko specjalisty ds. edukacji i kultury w Muzeum Regionalnym
w Jarocinie - Spichlerzu Polskiego Rocka

Dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie
ogłasza nabór kandydatów na wolne stanowisko pracy
w Muzeum Regionalnym w Jarocinie – Spichlerzu Polskiego Rocka

Specjalista ds. edukacji i kultury

 

Podstawowe obowiązki:

  1. Zapoznawanie zwiedzających z wystawami w Spichlerzu Polskiego Rocka, prowadzenie lekcji muzealnych, warsztatów i innych zajęć o charakterze edukacyjnym
  2. Realizacja zadań związanych z aktualizacją oferty edukacyjnej w Spichlerzu Polskiego Rocka
  3. Współpraca z partnerami Muzeum w zakresie edukacji
  4. Współudział w przygotowaniu i realizacji wydarzeń edukacyjno-muzealnych oraz imprez kulturalnych organizowanych przez Muzeum (koncerty, spotkania, wykłady, prelekcje itp.)
  5. Merytoryczna współpraca przy realizacji projektów muzealnych
  6. Współudział w organizowaniu i prowadzeniu działań promocyjnych
  7. Prace merytoryczne związane z tworzeniem ekspozycji czasowych
  8. Obsługa punktu informacyjno-handlowego

Wymagania niezbędne:

  1. Wykształcenie wyższe (preferowane kierunki związane z kulturoznawstwem, historią lub pokrewne)
  2. Dyspozycyjność (dyżury w soboty, niedziele i święta)
  3. Obsługa pakietu MS Office i urządzeń biurowych
  4. Komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, wysoka kultura osobista
  5. Umiejętność pracy z dziećmi i młodzieżą, prowadzenia spotkań, prezentacji, animacji kulturalnych

                                      
Wymagania dodatkowe:

  1. Wiedza z zakresu współczesnej muzyki rockowej
  2. Znajomość środowiska lokalnego oraz działających w sferze kultury organizacji pozarządowych
  3. Umiejętność pracy projektowej
  4. Doświadczenie w pozyskiwaniu środków zewnętrznych
  5. Uprawnienia pedagogiczne

Wymagane dokumenty:

  1. CV
  2. List motywacyjny
  3. Kserokopie dokumentów potwierdzających wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe
  4. Oświadczenie kandydata o niekaralności za przestępstwa umyślne
  5. Oświadczenie kandydata o pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystaniu z pełni praw publicznych

Oferujemy:

  1. Umowę o pracę na pełen etat
  2. Stabilne zatrudnienie
  3. Możliwość poszerzenia rozwoju zawodowego

 

Dokumenty aplikacyjne – list motywacyjny oraz CV powinny być opatrzone klauzulą:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 1997 nr 133 poz. 883 z późn. zm.)

Termin i miejsce składania dokumentów:
Wymagane dokumenty w zamkniętych kopertach z dopiskiem: „Nabór na stanowisko specjalista ds. edukacji i kultury” należy składać osobiście lub drogą pocztową w siedzibie Muzeum Regionalnego w Jarocinie, Rynek – Ratusz, 63-200 Jarocin do dnia 25 września 2017 r. – decyduje data wpływu (termin może ulec zmianie w zależności od wyników naboru).
Po wyznaczonym terminie kandydaci, którzy spełnią wymagania formalne, zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Organizator zastrzega sobie prawo do kontaktu tylko z wybranymi osobami.
Dodatkowe informacje uzyskać można pod numerem telefonu: 62/747-34-49.
 


Dzika przyroda w Jarocinie

W ubiegłą niedzielę odbył się w ratuszu wernisaż wystawy „Fotografia dzikiej przyrody”, która jest pokłosiem międzynarodowego konkursu fotograficznego. O prezentowanych zdjęciach opowiadał Jerzy Zegarliński, organizator tourne wystawy po Polsce. Zdjęcia dokumentują piękno natury najróżniejszych stron świata. Ekspozycję oglądać można do końca października.

highslide highslide highslide

Przechadzka po Jarocinie z Panem Stefanem Tobolskim

Niedzielny spacer, mimo niepogody, zgromadził bardzo wielu mieszkańców. Opowieść o okupacyjnym Jarocinie zajęła Panu Tobolskiemu blisko dwie godziny.

highslide highslide highslide highslide highslide highslide highslide

Fotografia Dzikiej Przyrody

Muzeum Regionalne w Jarocinie oraz Agencja Zegart serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy Fotografia Dzikiej Przyrody. Ekspozycja jest pokłosiem największego i najbardziej cenionego konkursu fotografii na świecie pt. Wildlife Photographer of the Year, organizowanego przez BBC i Natural History Museum w Londynie. Składa się na nią 70 zdjęć, które prezentowane już były w prestiżowych instytucjach wystawienniczych w Polsce. Fotografie rokrocznie ogląda na całym świecie ponad million osób. Obrazy pokazują piękno przyrody, uchwycone przez fotografów w momencie jej wspaniałości. Wystawa ma też ogromny walor edukacyjny, odzwierciedlając dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi. Jałowe pustynie, tropikalne dżungle, oceany, niezwykłe zwierzęta – to tylko niektóre widoki, które czekają na zwiedzających.

Wernisaż odbędzie się w niedzielę 3 września o godz. 18.00 w ratuszu, II piętro. Wystawa potrwa do końca października.

Poranek czapli
Zsolt Kudich
Węgry


Spacer po okupowanym Jarocinie

Kolejny spacer z panem Stefanem Tobolskim rozpocznie się 3 września o godz. 16.00 przed kamienicą przy ul. Śródmiejskiej 3. Tam, wtedy przy ul. Pleszewskiej, mieszkał 12-letni Stefcio. Już 3 września 1939 r. został półsierotą, bo jego ojciec zginął w wojnie obronnej. Kilka dni później przy ul. Pleszewskiej 3 zaczęła się dla Stefana Tobolskiego wojna w Jarocinie. Na wieży kościoła św. Marcina biły dzwony, kiedy Stefek przebiegał z kamienicy do kamienicy po komżę. Miał służyć do porannej mszy. Na ulicy Pleszewskiej trafił jednak na wkraczających do miasta żołnierzy niemieckich. Dwa lata później, już jako czternastolatek, trafił do pracy w zakładzie fotograficznym Foto-Kretschmer na narożniku Rynku z ul. Krótką. Tam wywoływał zdjęcia dokumentujące m.in. ślub niemieckiego pastora i – kilkanaście miesięcy później – pogrzeb jego żony...

Pan Stefan oprowadzi spacerowiczów po rynku i przyległych ulicach. Opowie o tym, w jaki sposób Niemcy szpiegowali i aresztowali ks. Niedźwiedzińskiego, jak potajemnie został chrzestnym dziecka, które nie chciało zostać ochrzczone, jak z ukrycia fotografował okupowany Jarocin i jak w czasie wojny dwa razy w jarocińskim kinie oglądał film o zbrodni w Katyniu... Spacer zakończy się przy ul. Śródmiejskiej 3, bo tam 24 stycznia 1945 r. już 18-letni Stefan ostatni raz widział żołnierzy niemieckich i pierwszy raz czerwonoarmistów, którzy celując do Niemca rozwalili kawałek kamienicy na skrzyżowaniu ulic Pleszewskiej i Wąskiej.



W ŚWIETLE NIEMENA

W świetle Niemena skłania się bardziej w stronę pracy plastycznej, a nawet wariacji artystycznej naznaczonej podziałem ratuszowych okien, niż w stronę klasycznej wystawy fotograficznej dokumentującej osobowości Czesława Niemena.

Twarze artysty widoczne w oknach jarocińskiego ratusza opracowano na podstawie fotografii Marka Karewicza (polskiego artysty fotografika specjalizującego się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych), które pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Spośród wielu zdjęć wybrano pięć najbardziej charakterystycznych, które oddają poszczególne okresy twórczości i pokazują barwne oblicza Czesława Niemena. Zdjęcia zminimalizowano do prostych form graficznych, mających charakterem przypominać odbitki z szablonów, gdzie za pośrednictwem monochromatycznych barw odczytujemy zarys poszczególnych kształtów, podobny do tych, jakie widzimy na okładkach jego płyt wydanych przez Polskie Nagrania "Muza": Niemen - Czerwony album z 1971 roku i Gwiazdy mocnego uderzenia: Czesław Niemen z 1991 roku.

Części okiennych wizerunków towarzyszą litery z okładki płyty Gwiazdy mocnego uderzenia: Czesław Niemen. Pozostałe postacie oświetlane są wiązkami z reflektorów scenicznych, co stanowi alegorię drogi twórczej i symbolizuje wielkość dorobku artystycznego. Blask zawsze pada z boku jak w obrazach Michelangelo Merisi da Caravaggio. Jednak promień światła nie jest potraktowany dosłownie, a raczej układa się w geometryczne kształty i przywodzi na myśl obrazy Kazimierza Malewicza czy Henryka Starzewskiego. Całość stylistycznie nawiązuje do pop artu, gdzie największe gwiazdy estrady i kina mogliśmy obserwować w wielu wariantach kolorystycznych.

Zdjęcia opracował Filip Fajfer - absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kole, a następnie Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuk Plastycznych na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu. Kurator galerii jarocińskiego street artu, a w ostatnim czasie autor koncepcji i twórca pierwszej polskiej kolekcji dzieł sztuki wykonanych szablonami na płótnie i płytach MDF.

Praca "W świetle Niemena" dostępna jest od 12 czerwca 2017 r. do 31 lipca 2017 r.w oknach jarocińskiego ratusza

Pobierz plik: ---> Wizualizacja okien ratusza.pdf,


"Zatrzymane w kadrze. Piękno jarocińskiego parku"

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy "Zatrzymane w kadrze. Piękno jarocińskiego parku", która jest pokłosiem ubiegłorocznych warsztatów fotograficznych organizowanych dla mieszkańców miasta. Dziewięć osób, pod okiem specjalisty Tomasza Ciesielskiego, szkoliło swoje umiejętności w plenerze jarocińskiego parku. Ekspozycję tworzy 30 zdjęć, wybranych przez samych uczestników. Fotografie pokazują walory przyrodnicze i bogactwo flory Parku Radolińskich. Autorami zdjęć są: Maciej Biegański, Tomasz Ciesielski, Katarzyna Hoffman, Tomasz Garsztka, Joanna Kaczmarek, Weronika Nowak, Anna Skrzypczak-Ławicka oraz Katarzyna Suszczyńska.

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę 11 czerwca o godz. 16.00 w Pałacu Radolińskich.


Kultura żydowska w czterech odsłonach

Cztery wystawy dokumentujące dzieje społeczności żydowskich prezentowane są obecnie w naszym mieście. Twórczość pochodzącego z Żerkowa światowej sławy artysty Jakoba Steinhardta podziwiać można na jarocińskim rynku. W ratuszu wyeksponowano oryginalne macewy pochodzące z cmentarzy żydowskich w Jaraczewie i Komorzu Nowomiejskim oraz zdjęcia nagrobków z kirkutu w Koźminie Wlkp. Tu też znajduje się wystawa wypożyczona z Żydowskiego Instytutu Historycznego, zatytułowana "Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939". W pałacu obejrzeć można kolejną ekspozycję ze zbiorów ŻIH, pokazującą obecność Żydów w Polsce od średniowiecza po dzień dzisiejszy ("Przybyli, odeszli… są").


ZAWIADOMIENIE

o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego "Remont elewacji Pałacu Radolińskich".

Pobierz pliki PDF: ---> Zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty.pdf

Przetarg nieograniczony na remont elewacji pałacu Radolińskich w Jarocinie

Muzeum Regionalne w Jarocinie ogłasza przetarg nieograniczony na remont elewacji pałacu Radolińskich w Jarocinie. Wszelkie informacje dotyczące przetargu oraz dokumentacja znajdują się w zakładce przetargi oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Link do przetargu.

"Przechodząc obok…"

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu doceniło i dofinansowało edukacyjny projekt powstały w partnerstwie Zespołu Szkół Społecznych w Jarocinie oraz jarocińskiego muzeum. Jego główną ideą jest aktywizacja młodzieży na rzecz kultury i popularyzacja lokalnej historii. Zadanie skupiać się będzie wokół miejscowego cmentarza ewangelickiego, który zostanie uporządkowany i posprzątany. W ramach projektu odbędą się dla młodzieży z ZSS w Jarocinie warsztaty fotograficzne, które pozwolą na udokumentowanie zachowanych nagrobków. Zdjęcia wykorzystane także zostaną do realizacji okolicznościowej wystawy oraz wzbogacą folder poświęcony obecności społeczności ewangelickiej w Jarocinie.


PROJEKCJA VIDEO W TECHNICE 3D OBRAZU "BITWA POD GRUNWALDEM" JANA MATEJKI

Otwarcie wystawy: 20 maja 2017 r. o godz. 18:00 w Galerii Skarbczyk (Jarocin, ul. Park 1)

Wystawę można oglądać do 30 czerwca 2017 r.

Projekt uświetniający obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem był częścią programu "Rezydencje artystyczne" realizowanego przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Za produkcję odpowiadało studio Platige Image z Warszawy na zlecenie Muzeum Narodowego w Warszawie.

Była to pierwsza rekonstrukcja dzieła malarskiego w technice 3D.

fot. Mirosław Ołtarzewski


Relacja z Nocy Muzeów w Jarocinie

Kolejna pełna atrakcji jarocińska Noc Muzeów za nami. Tym razem większość wydarzeń skupiała się wokół kultury żydowskiej. Mieliśmy okazję m.in. zwiedzić wnętrze dawnej synagogi, obejrzeć cztery wystawy poświęcone żydowskiemu dziedzictwu w Polsce i na naszym terenie, posłuchać klimatycznej muzyki klezmerskiej, potańczyć wspólnie w tradycyjnym żydowskim kręgu, poznać obrzędy związane najważniejszymi świętami żydowskimi. Dzieci świetnie bawiły się podczas warsztatów tematycznych, a dorośli poznawali tajniki tradycyjnej kuchni żydowskiej. Dla wszystkich smakoszy niespodzianka w postaci przepisów na potrawy serwowane podczas jarocińskiej Nocy Muzeów przez Beatę Mintzberg - znawczynię kuchni żydowskiej.

Pobierz pliki PDF: ---> Przepisy kuchni żydowskiej.

highslide Muzeum Jarocin Muzeum Jarocin Muzeum Jarocin Muzeum Jarocin Muzeum Jarocin Muzeum Jarocin Muzeum Jarocin Muzeum Jarocin

NOC MUZEÓW JAROCIN - POTARZYCA

20 maja 2017 r.

Tegoroczna Noc Muzeów będzie wyjątkowa. Budynek dawnej synagogi i jego sąsiedztwo znów wypełnią się gwarem żydowskiej kultury. Upamiętniona zostanie też postać pochodzącego z Żerkowa Jakoba Steinhardta, światowej sławy artysty grafika. Wydarzenia te wpisują się są w program Festiwalu Kultury Żydowskiej "Simchat Chajim", który odbywać się będzie przez ponad tydzień Jarocinie i Krotoszynie.

Atrakcje czekają również na wszystkich, którzy w Noc Muzeów odwiedzą Spichlerz Polskiego Rocka, Skarbczyk, kamienicę nr 17 przy Rynku (nowa siedziba jarocińskiej biblioteki), Pałac Radolińskich oraz Planetarium w Potarzycy.


Przetarg nieograniczony na remont elewacji pałacu Radolińskich w Jarocinie

Informacja z otwarcia ofert

Pobierz pliki PDF: ---> Informacja z otwarcia ofert

Przetarg nieograniczony na remont elewacji pałacu Radolińskich w Jarocinie

Muzeum Regionalne w Jarocinie ogłasza przetarg nieograniczony na remont elewacji pałacu Radolińskich w Jarocinie. Wszelkie informacje dotyczące przetargu oraz dokumentacja znajdują się w zakładce przetargi oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Link do przetargu.

"Ksiądz Ignacy Niedźwiedziński - kapelan powstańczy, społecznik, Honorowy Obywatel Jarocina"

Na jarocińskim rynku znajduje się wystawa plenerowa, na której prześledzić można życie i działalność ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego - proboszcza jarocińskiego w latach 1917-1941. Ekspozycję przygotowano z okazji setnej rocznicy przybycia kapłana do naszego miasta. Prezentowane fotografie dokumentują zaangażowanie ks. Niedźwiedzińskiego w działalność konspiracyjną, społeczną i kulturalną w Jarocinie.


O warszawskich kawiarniach

Muzeum Regionalne w Jarocinie zaprasza na wykład dra Marka Kozłowskiego "Kawiarnie literackie w Warszawie w okresie międzywojennym". Autor przedstawi klimat najbardziej znanych kawiarni literackich stolicy lat 1918-1939. Mówić będzie m.in. o Julianie Tuwimie, Janie Lechoniu, Antonim Słonimskim czy Witoldzie Gombrowiczu.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 30 marca o godzinie 17.00 w ratuszu, II piętro.


Grzegorz Sawa-Borysławski - "Miasto Duchów"

Otwarcie wystawy: 24 marca 2017 r. o godz. 19:00 w Galerii Skarbczyk (Jarocin, ul. Park 1)

Wystawę można oglądać do 14 maja 2017 r.

"Miasto Duchów" (ang. "Ghosts of Chernobyl") to fotografie wykonane przez Grzegorza Sawę-Borysławskiego podczas dwóch wypraw do Czarnobyla - w 2014 i 2015 roku. Okazją do zorganizowania pokazu (prawdopodobnie pierwszych na świecie zdjęć otworkowych z tego wciąż niebezpiecznego rejonu) jest 30. rocznica katastrofy czarnobylskiej elektrowni jądrowej. Autor zaprezentuje też kolekcję aparatów własnej konstrukcji, którymi posługiwał się w strefie zamkniętej. Unikatowy klimat tych fotografii multiplikuje wrażenia z "miasta duchów" jako mrocznej, zamglonej, miejskiej, otwartej przestrzeni - opuszczonej w popłochu w dwa dni po atomowej awarii. Prace powstały w Prypeci oraz całej zamkniętej 30-kilometrowej średnicy "Zonie" - łącznie z terenami samej elektrowni i IV reaktora.

Grzegorz Sawa-Borysławski - ur. 1983 jest polskim artystą, fotografem, muzykiem. Skończył wydział fotograficzny na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Tworzy czynnie od 2005 roku. W dorobku wystawy indywidualne i zbiorowe, w Polsce i za granicą.

Wystawa w ramach cyklu „CIEKAWE MIEJSCA, CIEKAWI LUDZIE”


Wystawa prac Niny Rogala i Jarosława Grunwalda

Otwarcie wystawy: 17 marca 2017 r. o godz. 18:30 w Galerii Skarbczyk (Jarocin, ul. Park 1)

Wystawę można oglądać do 12 maja 2017 r.

Nina Rogala - urodzona w 1986 roku, pochodzi z Cielczy. Ukończyła filologię angielską na Wydziale Neofilologii UAM w Poznaniu. Zawodowo aktualnie zajmuje się nauczaniem języka angielskiego.

Pracę artystyczną traktuje jako hobby. Warsztat artystyczny zgłębia samodzielnie. Używa różnorakich technik malarskich, jednak najlepiej czuje się w tworzeniu portretów, wypalaniu grafik w drewnie i malowaniu akwarelami lub tuszem. Inspiracje czerpie najczęściej ze świata fantasy.

Wystawa jest zbiorem wybranych prac wykonanych na przestrzeni kilku lat różnymi technikami.

Jarosław Grunwald - urodzony w Jarocinie w 1986 roku. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej. Jego pasją od zawsze była architektura, co przejawia się w tematyce przedstawionych prac. Wśród technik plastycznych wiodącymi są te wykonane ołówkiem i tuszem. Poza tym powstał też cykl rysowany kredkami oraz kilka akwareli. Autor ma też w swoim dorobku makiety, m.in. jarocińskich kościołów pw. św. Marcina i pw. św. Jerzego. Na wystawie przedstawione są ponadto projekty architektoniczne prac nagrodzonych w konkursach krajowych i międzynarodowych oraz tematy związane z Jarocinem i najbliższą okolicą.

Wystawa w ramach cyklu "PIERWSZA ODSŁONA"


„Polakom i psom wstęp wzbroniony”

Jarocińskie Muzeum i Biblioteka serdecznie zapraszają na spotkanie z Piotrem Świątkowskim, autorem książki „Polakom i psom wstęp wzbroniony. Niemiecka okupacja w Kraju Warty”. Poprowadzi je dziennikarz Jacek Kosiak. To historia opisana bez sentymentów, w piekielnie mocny sposób – tak promuje książkę wydawnictwo „Rebis”. W większości publikacji związanych z okupacją niemiecką autorzy przedstawiają życie codzienne Polaków w Generalnym Gubernatorstwie. Piotr Świątkowski bez znieczulenia ukazuje obraz okrucieństw Niemców w Kraju Warty i szuka śladów wojny w naszych czasach. Odwiedza Polaka, który pomagał Niemcom w obozie w Chełmnie nad Nerem, razem z rodziną Franciszka Witaszka obala mit doktora–truciciela, wysłuchuje volksdeutscha, który nie czuje się winny, jedzie do niewielkiej wioski nad Prosną szukać ostatniego żyjącego świadka śmierci Żydów.

Piotr Świątkowski (ur. 1980) jest dziennikarzem Radia Merkury, współpracownikiem dominikańskiego miesięcznika „W drodze”, autorem audycji i reportaży historycznych.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 16 marca o godz. 17.00 w Pałacu Radolińskich.


Wernisaż wystawy rzeźb Marka Kusia

Marek Kuś urodził się w Poznaniu w 1953 r. Od trzeciego roku życia związany z Mieszkowem, obecnie mieszka i tworzy w Jarocinie. Rzeźbi w drewnie od 1983 r. Początkowo była to dla niego forma rehabilitacji po wypadku, która szybko przerodziła się jednak w prawdziwą pasję. Pierwsze prace artysty to proste klepki, strugane jeszcze w szpitalu. Wkrótce zaczął tworzyć dużych rozmiarów rzeźby. W 1997 r. wstąpił do Bractwa Kurkowego w Mieszkowie, co zaowocowało liczną kolekcją stworzonych kurów oraz tarcz strzeleckich. Tematyka jego prac jest bardzo różnorodna. Jego prace eksponowane były w kraju i za granicą.

Przez lata był związany z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Jarocinie. Angażował się m.in. w przygotowywanie plenerów plastycznych dla mieszkańców Domów Opieki Społecznej z całej Polski. Uczestniczył w imprezach organizowanych przez Wielkopolskie Zaplecze Rehabilitacyjno-Techniczne Spółdzielni Inwalidów w Poznaniu. Pracował też z osobami niepełnosprawnymi. Rzeźbi po dziś dzień.


50 000 zł z Ministerstwa Kultury dla Muzeum

Muzeum w Jarocinie otrzyma 50 000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Regionalne kolekcje sztuki współczesnej 2017". Dzięki dotacji Jarocin wzbogaci się w 2017 roku o dzieła wykonane szablonem przez najważniejszych przedstawicieli polskiego street artu. Łączna ilości planowanych nabytków w tym rozdaniu obejmie 15 obiektów i prowadzona będzie w ramach działalności Galerii Skarbczyk w powiązaniu z cyklem wystawienniczym "Street art i murale w Jarocinie". W pierwszej kolejności zakupione zostaną dzieła szablonistów związanych z jarocińskimi muralami.

Początkowy kształt kolekcji nadadzą płótna, płyty MDF oraz inne surowce, na które naniesiono odpowiedni wzór, wykorzystując technikę szablonu. Nabyte w tym roku obiekty mają być jedynie zalążkiem większego zbioru. Na przyszłość planowane są także zakupy oryginalnych matryc wyciętych w takich tworzywach jak karton czy folia, które posłużyły do nanoszenia wzorów. Większy nacisk również zostanie położony na kompletowanie dzieł pozostałych polskich i zagranicznych artystów, którzy swoimi śmiałymi rozwiązaniami nadają kształt międzynarodowemu nurtowi street artu.

Wniosek przygotował Filip Fajfer, który jest opiekunem zewnętrznej ekspozycji jarocińskich murali i wystaw czasowych w Galerii Skarbczyk. Pierwsza koncepcja złożona w 2014 roku otrzymała 76.80 punktów na 77 wymaganych. Rok później oceniono ją na 66,67 w stosunku do 70 punktów koniecznych do uzyskania dotacji. Wytrwałość popłaciła i dopiero gruntowne zmiany scenariusza projektu przyniosły wymaganą ilość 80,00 punktów w roku bieżącym.

Kolekcja (podobnie jak murale w jarocińskiej przestrzeni miejskiej) wpisywać się będą w politykę promocyjną Jarocina, gdzie street art, a w tym szablon, już zyskują na znaczeniu i stają się wyznacznikiem rozpoznawalności miasta na zewnątrz i czynnikiem budującym tożsamość jego mieszkańców.


Andrzej Kowalczyk - "Rysunek i malarstwo"

Otwarcie wystawy w sobotę 28 stycznia 2017 r. o godz. 16:00 w Galerii Skarbczyk (Jarocin, ul. Park 1)

Wystawę można oglądać do 14 marca 2017 r.

Andrzej Kowalczyk (Kotlin, PL), ur. 19.11.1962 r. w Gnieźnie. Od 25 lat mieszka w Kotlinie.

Malarstwem zajmuje się hobbystycznie, a swój warsztat artystyczny zgłębia kopiując obrazy olejne Wojciecha Kossaka i akwarele Juliusza Kossaka. Analogicznie podejmuje klasyczne motywy malarskie jak konie, kwiaty, dworki, portrety ludzi, a także tematy sakralne. Przy ich realizacji najczęściej stosuje farby olejne i akwarele, a także pastele. Trzy jego obrazy zdobią kościół parafialny pw. św. Kazimierza w Kotlinie. Są to obraz Miłosierdzia Bożego z 2013 r., który był poświęcony przez Jana Pawła II na Placu Św. Piotra w Rzymie, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który jest kopią na drewnie lipowym 1:1, oraz portret św. Jana Pawła II.

Wystawa w ramach cyklu "PIERWSZA ODSŁONA"


Aneta Kmieć-Wawrzyniak - "Minimalistyczne kocie historie"

Otwarcie wystawy w czwartek 26 stycznia 2017 r. o godz. 18:30 w Galerii Skarbczyk (Jarocin, ul. Park 1)

Wystawę można oglądać do 10 marca 2017 r.

Aneta Kmieć-Wawrzyniak (Jarocin, PL) - absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie. Ukończyła studia na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska na Politechnice Poznańskiej. Aktualnie współwłaścicielka firmy ART and CAT Sp. z o.o. zajmującej się produkcją i sprzedażą rękodzieła.

Wystawa w ramach cyklu "PIERWSZA ODSŁONA"

  

Flagi powstańcze na 27 grudnia!

W tym roku obchodzić będziemy 98. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zachęcamy mieszkańców Ziemi Jarocińskiej do włączenia się w promocję tego ważnego wydarzenia w dziejach Wielkopolski, bez którego nasz region nie znalazłby się w granicach odrodzonej Rzeczypospolitej.

W Muzeum Regionalnym w Jarocinie (ratusz, II piętro) oraz w Bibliotece pod Ratuszem nabyć można charakterystyczne flagi związane z Powstaniem Wielkopolskim, przedstawiające orła w koronie. Wykonane zostały z poliestru w technologii zapewniającej dwustronność wzoru. Rozmiary flagi wynoszą ok. 100 cm x 70 cm. Ich mocowanie ułatwia otwór na drzewce oraz dwa bawełniane sznurki. Koszt flagi wynosi 25 zł.

Zachęcamy wszystkich do upamiętnienia wydarzeń z lat 1918-1919 i wywieszenie powstańczej flagi!


CIEMNIA FOTOGRAFICZNA NA FERIE ZIMOWE

Zajęcia dotyczą procesu pozytywowego, czyli uzyskiwania papierowej odbitki z negatywu.

Uczestnicy indywidualnie wykonają zdjęcia klasyczną metodą analogową, tzn. z kliszy negatywowej naświetlane za pomocą powiększalnika na papier światłoczuły. Wywołają je przy asyście instruktora w specjalnie utworzonej ciemni fotograficznej.

Praca indywidualna (po 3 osoby w ciemni i nauczyciel - maksymalnie 24 osoby).

Uczestnicy swoje pomysły, ewentualne wątpliwości i możliwości techniczne skonsultują z prowadzącym (rola instruktora jest doradcza - nie sugeruje gotowych rozwiązań, a raczej przedstawia wachlarz możliwości).

Negatywy mogą pochodzić ze zbiorów Muzeum i instruktorów lub prywatnych archiwów rodzinnych uczestników.


Szczegółowy program ciemni fotograficznej


Podnieś do góry