» Dzisiaj jest poniedziałek, 15 lipca 2024 roku

AKTUALNOŚCI


REWITALIZACJA


SOWA

SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA


SCHRONISKO

KONTAKT

RODO

KONTROLA ZARZĄDCZA

PRZETARGI

KONKURSY

WYSIEDLENIA

logo_bip

Wielkopolska rowerem

» Wysiedlenia

WYSIEDLENIA '39


Muzeum Regionalne w Jarocinie i Stowarzyszenie Jarocińsko-Opoczyńskie "Wspólna Pamięć" publikują listę osób, które na początku grudnia 1939r. przetrzymywane były w punkcie zbornym mieszczącym się w klasztorze oo. Franciszkanów w Jarocinie, a następnie wywiezione zostały do Opoczna w Generalnym Gubernatorstwie. Spis taki sporządziła Krystyna Rogalska – żona przedwojennego burmistrza Jarocina Edmunda Rogalskiego.

Wspomniany wykaz zawiera blisko 950 nazwisk osób wysiedlonych, wraz z datą urodzenia, zawodem i miejscem zamieszkania. Naszym głównym celem jest teraz uzupełnienie samej listy, zawierającej czasem niepełne lub trudne do odczytania dane, a także zebranie dodatkowych wiadomości na temat tych mieszkańców. Żyją wśród nas potomkowie i krewni wysiedlonych osób, którzy mogą znacznie poszerzyć naszą wiedzę o mieszkańcach ziemi jarocińskiej i ich losach. Dlatego zwracamy się z prośbą do jarocinian – jeśli posiadacie jakiekolwiek fotografie, dokumenty czy po prostu informacje o wypędzonych – skontaktujcie się z nami! Wszystkie materiały zostaną przez nas zeskanowane i zwrócone. Archiwalia te będą stanowić dla nas niezwykle cenne zbiory historyczne, dokumentujące trudny okres w dziejach naszego regionu.

Chętnych do podzielenia się swoimi zbiorami lub mogących uzupełnić listę, zapraszamy do kontaktu z Muzeum – osobistego, mailowego lub telefonicznego: Muzeum Regionalne w Jarocinie, ul. Park 3; kaczmarek@muzeumjarocin.pl lub pluta@muzeumjarocin.pl; tel. 739-059-895.


Zobacz: wykaz (pdf)