» Dzisiaj jest środa, 22 stycznia 2025 roku

AKTUALNOŚCI


REWITALIZACJA


SOWA

SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA


SCHRONISKO

KONTAKT

RODO

KONTROLA ZARZĄDCZA

PRZETARGI

KONKURSY

WYSIEDLENIA

Procedury ochrony małoletnich

logo_bip

Wielkopolska rowerem

» AKTUALNOŚCI


2025 || 2024 || 2023 || 2022 || 2021 || 2020 || 2019 || 2018 || 2017 || 2016 || 2011-2015


—= 2024 =—


Informacja


WESOŁYCH ŚWIĄT
I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU
ŻYCZĄ
DYREKTOR I PRACOWNICY MUZEUM REGIONALNEGO W JAROCINIE


Informacja


Radolińscy w sieci

Efekty projektu "E-Radolińscy. Pars 2", realizowanego przez Muzeum Regionalne w Jarocinie, są już dostępne w sieci! W ramach zadania zdigitalizowano ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu 505 jednostek archiwalnych, co przekłada się na ponad 50 000 skanów. Wszystkie dokumenty pochodzą z zespołu "Majątek Jarocin – Radolińscy".

Cyfryzacji poddano głównie materiały o charakterze administracyjno-gospodarczym, dotyczące funkcjonowania folwarków i zarządzania nimi. Archiwalia te odzwierciedlają m.in. położenie społeczne ludności wiejskiej w dobrach ziemskich Radolińskich oraz dostarczają informacji na temat produkcji rolnej i hodowli zwierząt w obrębie majątków. Nie mniej wartościowe są tu także akta znajdujące się w części o charakterze prawnym – regulacje fideikomisu i układy rodzinne, umowy kupna-sprzedaży gruntów oraz dzierżaw. Materiały można bezpłatnie przeglądać i pobierać ze strony internetowej szukajwarchiwach.gov.pl Mamy nadzieję, że udostępnienie akt on-line pozwoli w przyszłości na pełniejsze opracowanie historii rodu Radolińskich.

W przyszłym roku digitalizowane będą kolejne dokumenty, gdyż projekt jest dwuletni. Łącznie cyfryzacji planuje się poddać około 1000 jednostek archiwalnych, co przekłada się na ponad 110000 wykonanych skanów.

Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem dla Muzeum w realizacji zadania jest Archiwum Państwowe w Poznaniu.

Informacja


Kalendarz 2025

Dostępny jest już nowy kalendarz na 2025 rok przedstawiający widoki Jarocina. Jego karty ukazują zabytki oraz perspektywy ulic zaprezentowane na dawnych pocztówkach wraz z ujęciami współczesnymi, dzięki którym możemy porównać jak zmieniło się miasto na przestrzeni lat. Autorami fotografii są Joanna Tepel-Świderska oraz Grzegorz Świderski.

Kalendarz dostępny jest w sprzedaży w siedzibie muzeum w pałacu Radolińskich oraz w Spichlerzu Polskiego Rocka. Cena: 32 zł.


Informacja


Warsztaty Familijne

Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na Warsztaty Familijne "Dlaczego instrumenty grają". Pod okiem instruktorów pracujących na co dzień w warszawskim Centrum Nauki Kopernik wyruszymy w podróż pełną dźwięków, aby wspólnie odpowiedzieć na pytania: jak powstają dźwięki? Dlaczego słyszymy coś ciszej, a coś głośniej? Jak woda może nam pomóc w zrozumieniu dźwięków? Co to jest misa tybetańska i dlaczego zajmuje szczególne miejsce na warsztacie o dźwiękach?

Aby przekonać się, dokąd zaprowadzą nas te rozważania - przyjdź do Pałacu Radolińskich w czwartek, 10 października o godz. 16.00 i weź udział w Warsztatach Familijnych. Zapraszamy na nie dzieci w wieku 5-8 lat wraz z rodzicami lub opiekunami. Zgłoszenia przyjmujemy pod numerem telefonu 533-465-224. Spieszcie się, bo liczba miejsc jest ograniczona!


Tour de Kids z Maciejem Paterskim – II parkowy wyścig o puchar księcia Radolina

Regulamin wraz z oświadczeniem uczestnika oraz listą startową do pobrania tutaj (DOCX).

Informacja


Informacja


Informacja


Zaproszenie


Koncert


Zaproszenie


Informacja


Regulamin Rodzinnej Gry Terenowej w Parku Radolińskich

Regulamin do pobrania tutaj (pdf).


Informacja


Noc Muzeów 2024

highslide

Koncerty





Majówka



Informacja



Polana w dźwięki ubrana



Informacja



Informacja



O sławnym baloniarzu

Muzeum Regionalne w Jarocinie serdecznie zaprasza na promocję książki “Podpułkownik Antoni Janusz (1902–2000). Zdobywca Pucharu Gordona Bennetta" autorstwa Jarosława Adamka i Zenona Jóźwiaka. Spotkanie odbędzie się w czwartek 18 kwietnia 2024 r. o godz. 17:30 w pałacu Radolińskich.

Antoni Janusz, urodzony w Lesznie, już w wieku kilku lat przeprowadził się wraz z rodzicami do Jarocina, gdzie po dziś dzień, przy ulicy Kościuszki, znajduje się ich dom. Sławę zdobył jako baloniarz. Choć po wojnie związał swe życie z Londynem, odwiedzał rodzinne miasto. Na zawsze powrócił do Jarocina w 2000 r. Zgodnie z jego wolą, prochy Antoniego Janusza zostały przewiezione do Jarocina i złożone na cmentarzu parafialnym.

Z przedmowy do książki: "Życie Antoniego Janusza i jego przygody pozwoliłyby na realizację całego serialu. Brał on udział w sześciu edycjach Pucharu Gordona Bennetta […]. Największą sławę zapewniło mu jednak nie pierwsze, a drugie miejsce w zawodach, zdobyte w 1936 roku, kiedy to balon Antoniego Janusza rozbił się nad Morzem Białym w Związku Sowieckim, zaś pilot i jego towarzysz Stanisław Brenk, zanim dotarli do ludzkich siedzib, przez sześć dni przedzierali się przez tundrę. Ich zaginięciem żyła wtedy cała Polska: informacje o poszukiwaniach publikowane były na pierwszych stronach gazet, zaś powrotowi odnalezionych pociągiem z Moskwy towarzyszyły tłumy gromadzące się na wszystkich stacjach po drodze".



Tour de Kids z Maciejem Paterskim.

Już 23 marca w ramach Wielkanocy w parku Radolińskich odbędzie się Tour de Kids z Maciejem Paterskim - I parkowy wyścig rowerowy dla dzieci o puchar księcia Radolina. Zapraszamy serdecznie!

Regulamin



Wielkanoc w Parku Radolińskich



Pokój i dobro. 90 lat franciszkanów w Jarocinie

W Muzeum otwarto nową wystawę czasową, która wpisuje się w obchody 90-lecia obecności franciszkanów w naszym mieście. Franciszkanie przybyli do Jarocina w 1934 r. i od samego początku mocno wpisali się w krajobraz lokalnej społeczności i religijności. Nadali miastu kolorytu także dzięki wzniesionym obiektom. Na wystawie zobaczyć można fotografie ilustrujące budowę zarówno ich przedwojennego klasztoru oraz kolegium, jak i współczesnego kompleksu, który powstał w drugiej połowie lat 70. XX w. Szczególne miejsce na ekspozycji poświęcono wieloletniemu proboszczowi parafii pw. św. Antoniego, o. Serafinowi Niedbale.

Wystawa powstała przy współpracy parafii pw. św. Antoniego w Jarocinie.



Ministerialna dotacja dla muzeum

Projekt E-Radolińscy będzie kontynuowany! Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Muzeum Regionalnemu w Jarocinie 94 tys. zł z programu "Kultura Cyfrowa". W ramach zadania zdigitalizowane zostaną kolejne dokumenty archiwalne ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu, zdeponowane w zespole Majątek Jarocin-Radolińscy. Cyfryzacji poddane zostaną m.in. akta o charakterze administracyjno-gospodarczym. Do digitalizacji wytypowano też dokumenty dotyczące funkcjonowania majątków folwarcznych rodziny Radolińskich. Wszystkie materiały – kilkadziesiąt tysięcy skanów – udostępnione zostaną na bezpłatnej platformie szukajwarchiwach.gov.pl. Każdy będzie zatem mógł zapoznać się z dokumentami rodu Radolińskich. Partnerem Muzeum w realizacji projektu pod nazwą "E-Radolińscy. Pars 2" jest Archiwum Państwowe w Poznaniu. Zadanie realizowane będzie w trybie dwuletnim. Projektowi towarzyszyć będą warsztaty dla młodzieży skupione wokół rodu Radolińskich. Wydana także zostanie okolicznościowa publikacja.


Ferie w muzeum



Regionalny Przegląd Instrumentów Dętych Drewnianych JAROWIND 2024

7 lutego w pałacu Radolińskich odbędzie się kolejna, trzecia już, edycja Regionalnego Przeglądu Instrumentów Dętych Drewnianych JAROWIND 2024, podczas którego uczniowie szkół muzycznych I stopnia z 11 miast Wielkopolski zaprezentują swoje umiejętności gry na klarnecie, saksofonie i flecie. Na zakończenie przeglądu odbędzie się koncert "Around the movie" w wykonaniu Jan Adamczewski Quartet. Zapraszamy serdecznie!

JAROWIND 2024 organizowany jest przez Muzeum Regionalne w Jarocinie oraz Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Jarocinie w ramach Przedsięwzięcia: "Działania w zakresie poszanowania jarocińskich tradycji" w ramach Projektu: "Jarocin – Miastem Jutra" finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i realizowanego w ramach programu "Rozwój lokalny".



Jarowind 2024

Serdecznie zapraszamy na koncert Jana Adamczewskiego "Around the movie", który odbędzie się w ramach Regionalnego Przeglądu Instrumentów Dętych "Jarowind 2024".

Podczas koncertu będzie można usłyszeć standardy muzyki filmowej oraz utwory znane z seriali telewizyjnych, takich jak "Stawka większa niż życie" czy "40-latek" w jazzowych aranżacjach.

Zespół wystąpi w składzie: Jan Adamczewski (saksofony), Katarzyna Stroińska - Sierant (fortepian), Bartek Werachowski (kontrabas), Waldek Franczyk (perkusja).

Koncert odbędzie się 7 lutego 2024 roku o godzinie 18:00 w holu Pałacu Radolińskich. Wstęp wolny.

Organizatorami są Muzeum Regionalne w Jarocinie oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Jarocinie.

Koncert realizowany jest w ramach Przedsięwzięcia: "Działania w zakresie poszanowania jarocińskich tradycji" Projektu: "Jarocin - Miastem Jutra" finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w Programie "Rozwój Lokalny".



Informacja




Podnieś do góry