» Dzisiaj jest Sobota, 28 Lutego 2015 roku » Odwiedziło nas: osób

RATUSZ

GALERIA SKARBCZYK


Z Kontrkultury w Popkulturę

SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA

KONTAKT

PRZETARGI

KONKURS

logo_bip

PATRONAT MEDIALNY:

rynek i sztuka

» Aktualnosci

NOC MUZEÓW 2014

"Podwórka" mieszczące się w trakcie Nocy Muzeów w ratuszu i na rynku, krypta Radolinów w kościele św. Marcina oraz Skarbczyk odwiedziło tysiące aktywnych, zaciekawionych osób. Słońce błogosławiło, całość udała się znakomicie i mamy nadzieję, że za rok będzie równie dobrze

Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy współorganizowali owe przedsięwzięcie: Biblioteka Jarocin, Stowarzyszenie Jarocin XXI, Fundacja Ogród Marzeń Jarocin oraz partnerom: Yamaha Szkoła Muzyczna Jarocin, Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie, Stowarzyszenie Towarzystwa Muzycznego w Jarocinie im. Alfonsa Kowalskiego, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie, Jarociński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Tarcach, Parafia św. Marcina w Jarocinie, Gmina Jarocin, Zespół Folklorystyczny "Snutki" oraz Jarociński Hufiec ZHP.

fot. Agnieszka Luma


Biblioteka Jarocin - Podwórko Gwarowe - Noc Muzeów Jarocin 2014


Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie - Podwórko Kulinarne - Noc Muzeów Jarocin 2014


Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie - Podwórko Kryminalne - Noc Muzeów Jarocin 2014


Warsztaty plastyczne - makieta jarocińskiego rynku przyszłości - prowadzenie: M. Kula


Stowarzyszenie Towarzystwa Muzycznego w Jarocinie im. Alfonsa Kowalskiego
Koncert na dwie pompy (jedna z pomp) - Noc Muzeów Jarocin 2014


Zespół Folklorystyczny "Snutki" - Koncert na dwie pompy (jedna z pomp) - Noc Muzeów Jarocin 2014


Fundacja Ogród Marzeń Jarocin - Podwórko Kuglarskie - Noc Muzeów Jarocin 2014


Parafia św. Marcina w Jarocinie - Wejście do krypty Radolinów - Noc Muzeów Jarocin 2014


Spichlerz Polskiego Rocka - Podwórko Rockowe - Noc Muzeów Jarocin 2014


"Duża Szajba", czyli spacer po rynku i okolicznych zaułkach z przewodnikiem - Noc Muzeów Jarocin 2014


Wystawa Plenerowa – „Rynek wczoraj, dziś i jutro”NOC MUZEÓW 2014

Muzeum Regionalne w Jarocinie, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, Stowarzyszenie Jarocin XXI oraz Fundacja „Ogród Marzeń” zapraszają 17 maja 2014 r. w godz. 1700 – 2230 na Noc Muzeów. Odbędzie się ona w tym roku na jarocińskim rynku, a towarzyszyć jej będzie hasło „Rynek wczoraj, dziś i jutro”.

W ramach wieczornych atrakcji na mieszkańców Jarocina czekają m.in.:

Godz. 1700:

SPOTKANIE Z PIOTREM LIBICKIM – „RYNEK SERCEM MIASTA” (RATUSZ – II PIĘTRO)
(Piotr Libicki - historyk sztuki, ekspert Instytutu Sobieskiego z zakresu miasta i transportu, plastyk miejski Poznania mający na swoim koncie wiele publikacji o tematyce turystycznej m.in. Spacerownik po Wielkopolsce, Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce)

Godz. 1730:

SPEKTAKL „MORSKIE OPOWIEŚCI” – DZIECI Z PRZEDSZKOLA „JARZĘBINKA” (KINO „ECHO”)

Godz. 1700 - 2100, RYNEK:

  • WYSTAWA PLENEROWA „RYNEK WCZORAJ DZIŚ I JUTRO” (PODCIENIA RATUSZA)
  • „TAJEMNICE KOŚCIOŁA ŚW. MARCINA” – ZWIEDZANIE KRYPT Z PRZEWODNIKIEM
  • „DUŻA SZAJBA” CZYLI SPACER PO RYNKU I OKOLICZNYCH ZAUŁKACH Z PRZEWODNIKIEM
  • „QUEST PODWÓRKOWY” CZYLI ODKRYWANIE TAJEMNIC NIEKTÓRYCH PODWÓREK PRZY RYNKU I SĄSIEDNICH ULICZKACH
  • „PODWÓRKA PEŁNE NIEPODZIANEK”: PODWÓRKO MUZYCZNE, KINOWE, KUGLARSKIE, KRYMINALNE, KULINARNE, GWAROWE, ROCKOWE, PODWÓRKOWA GALERIA
  • „KONCERT NA DWIE POMPY” CZYLI WYSTĘPY ULICZNYCH GRAJKÓW
  • PLENEROWE ZAJĘCIA PLASTYCZNE DLA NAJMŁODSZYCH
  • „GRY ULICZNE” – DAWNE PODWÓRKOWE GRY I ZABAWY DLA DZIECI ORAZ INNE ATRAKCJE
  • „POWSPOMINAJ Z NAMI” CZYLI WYSTAWA ZDJĘĆ Z TWOIM KOMENTARZEM…

Godz. 2100:

RECITAL PIOSENKI AKTORSKIEJ W WYKONANIU KALINY PERZ-KLIMKIEWICZ (RATUSZ – I PIĘTRO)

 

Na czas Nocy Muzeów kilka podwórek położonych przy Rynku i sąsiednich uliczkach otworzy swoje podwoje na małe działania animacyjne. Każdy kto przyjdzie na Rynek w sobotę, 17 maja będzie mógł zajrzeć do Podwórkowej Galerii z pracami uczestników warsztatów plastycznych prowadzonych przez Stowarzyszenie Jarocin XXI i Uniwersytet III Wieku, Podwórka Kinowego, gdzie prezentowane będą jarocińskie kroniki AKF JAR z lat 70., czy Podwórka Detektywistycznego przygotowanego dla najmłodszych przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin oraz Komendę Powiatową Policji w Jarocinie. Na Podwórko Kuglarskie zaprosi Fundacja „Ogród Marzeń”, a Podwórko Muzyczne zorganizuje Szkoła Muzyczna „Yamaha”. Na jarociniaków czeka także Podwórko Kulinarne z atrakcjami przygotowanymi przez uczniów ZSP Nr 1 w Jarocinie i ZSP-B w Tarcach, a także podwórka Gwarowe i Rockowe. Ciekawostką będzie Koncert na dwie pompy czy Duża szajba czyli spacer po Rynku i przyległych uliczkach w towarzystwie przewodnika, z którym odkryć będzie można wiele tajemnic miasta. Zainteresowani będą mogli zajrzeć do krypty Radolińskich w kościele św. Marcina, wziąć udział w queście podwórkowym, a na dzieci czekają m. in. Gry uliczne czyli zabawy i gry popularne niegdyś na jarocińskich podwórkach (kapsle, guma, skakanka i wiele innych) oraz zajęcia plastyczne w podcieniach ratusza. W kinie można będzie obejrzeć krótki spektakl pt. Morskie Opowieści przygotowany przez dzieci z przedszkola „Jarzębinka”.

Tegoroczną Noc Muzeów otworzy spotkanie z Piotrem Libickim, który będzie mówił na temat znaczenia rynku dla miasta, a na zakończenie z recitalem piosenki aktorskiej wystąpi Kalina Perz-Klimkiewicz.GLAN FAN MUSIC FESTIWAL 2014

Śpiewasz? Grasz? Masz swój zespół? A do tego interesuje Cię muzyka rockowa? Jeśli tak, to mamy dla Twojej grupy idealną propozycję – Glan Fan Music Festival.

Czym jest?
To konkurs dla młodych zespołów z terenu Południowej Wielkopolski wykonujących autorskie utwory i grających szeroko pojętą muzykę rockową.

Termin i miejsce:
Konkurs odbędzie się 30 kwietnia 2014 r. na rynku w Jarocinie od godz. 15:00 (impreza plenerowa, otwarta dla publiczności).

Co zrobić, żeby zagrać?
Wysłać zgłoszenie zawierające krótką notkę biograficzną zespołu, jedno zdjęcie, dane osoby kontaktowej oraz utwor autorski w postaci mp3 do dnia 10 kwietnia 2014 r. na adres: glanfestival2014@onet.pl.

Szczegółowy regulamin: PDF, DOC, ODT.Od „Jedności” do niepodległości

W sprzedaży ukazała się nowa publikacja, przygotowana w ramach obchodów 95. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Osnowę książki stanowią relacje osób pochodzących z Ziemi Jarocińskiej, uczestniczących w tym zwycięskim zrywie niepodległościowym. Prezentowane w wydawnictwie wspomnienia zebrane zostały w wyniku przeprowadzonej kwerendy, którą objęto zbiory Muzeum Regionalnego w Jarocinie, Archiwum Państwowego w Poznaniu oraz Biblioteki Kórnickiej. Większość znajdujących się w opracowaniu relacji publikowana jest po raz pierwszy. Wydane wspomnienia pozwalają niewątpliwie na dokładniejsze naświetlenie wydarzeń, jakie rozegrały się w Jarocinie w końcu 1918 r. Są także cennym źródłem przygotowań oraz wielu epizodów powstańczych. Autorami większości z nich są szeregowi uczestnicy powstania, nie brak również relacji spisanych przez dowódców kompanii, w tym tego najważniejszego dla Jarocina – Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego.

Książka wydana została dzięki dotacji Starostwa Powiatowego w Jarocinie. Publikację nabyć można w ratuszu (w Bibliotece lub Muzeum) w cenie 20 zł.„Zapiski” o Żołnierzach Wyklętych

W sprzedaży ukazał się nowy numer „Zapisków Jarocińskich”. Zawarto w nim artykuły poświęcone konspiracji antykomunistycznej i podziemiu zbrojnemu na terenie powiatu jarocińskiego w okresie powojennym. Są one pokłosiem wykładów pod ramowym tytułem Zapomniana Historia. Losy Żołnierzy Wyklętych na terenie powiatu jarocińskiego w latach 1945 – 1948, które przedstawiane były cyklicznie w jarocińskim muzeum w maju i czerwcu 2013 r.

Jak przebiegała działalność Jana Kempińskiego ps. „Błysk” oraz Zygmunta Borostowskiego ps. „Bora”, dowódców największych grup zbrojnych powojennego podziemia na naszym terenie? Jaki los spotkał członków nielegalnej organizacji „Skrusz Kajdany”, założonej przez uczniów jarocińskiego gimnazjum? Jaki wyrok ogłoszono na czerwonym afiszu w 1946 r., do dziś przechowywanym w zbiorach Muzeum w Jarocinie? W jakich okolicznościach trzech mieszkańców Witaszyc przystąpiło do Polskiej Podziemnej Organizacji Wojskowej, i jaka kara ich za to spotkała? Publikowane w niniejszym numerze referaty, opracowane przez lokalnych badaczy i historyków, odpowiedzą na te konkretne pytania oraz przybliżą udział mieszkańców naszego powiatu w konspiracji antykomunistycznej na terenie Wielkopolski.

„Zapiski Jarocińskie” nabyć można w Muzeum Regionalnym w Jarocinie oraz Czytelni pod Ratuszem w cenie 10 zł.Filmowa podróż w czasie – lekcja historii regionalnej i nie tylko…

10 listopada o godzinie 17:00 w kinie Echo kolejna filmowa uczta pod znakiem kronik Amatorskiego Klubu Filmowego JAR, który w latach 70. dokumentował życie naszego miasta. Wszyscy, którzy odwiedzą w niedzielę jarocińskie kino będą mogli odbyć prawdziwą podróż w czasie. Widzowie zobaczą szkołę, której nie ma, wspomnienie JAFO, historię jarocińskiego pisarza. Dla pań: coś o modzie, a dla panów: Wyścig Dookoła Polski. Będzie też trochę współczesności przeplatanej z historią.

Wieczór dopełni pokaz „Płyń pod prąd” w reżyserii Leszka Gnoińskiego i Wojtka Słoty – dokument muzyczny, który powstał na zlecenie Spichlerza Polskiego Rocka. "Płyń pod prąd" w warstwie dokumentacyjnej bazował na kronikach JAR i rozpoczyna ośmioodcinkowy cykl filmów o historii festiwali w Jarocinie. Jest to niezwykle ważny odcinek nie tylko dla samego Jarocina. Pokazuje bowiem historię mniej znaną ogółowi i często pomijaną – genezę Wielkopolskich Rytmów Młodych i roli jarociniaków w organizacji imprezy. Wśrod bohaterow tej części znajdują się: niedawno zmarły Jacek Chudzik – jeden z pomysłodawców WRM, Lech Krychowski – długoletni organizator Rytmów, Zbigniew Schaedel z jarocińskiego zespołu Kwiaty czy Henryk Tomczak z Grupy Stress i Heam. "Płyń pod prąd" pozwoli poznać prawdziwe początki legendarnego festiwalu. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013.

Zapraszają: Muzeum Regionalne w Jarocinie i Stowarzyszenie Jarocin XXI.„ZAPISKI” O PARAFII EWANGELICKIEJ W JAROCINIE

W sprzedaży ukazał się kolejny numer wydawanego przez Muzeum Regionalne w Jarocinie periodyku „Zapiski Jarocińskie”. Artykułem wiodącym jest w nim tekst prof. Olgierda Kieca, poświęcony parafii ewangelickiej w Jarocinie w XIX i XX w. Powstał on w oparciu o nieprzebadane dotąd akta, znajdujące się w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Autor w niezwykle ciekawy sposób opisał m.in. niełatwe próby ustanowienia w mieście samodzielnej parafii ewangelickiej, uwieńczone sukcesem dopiero w 1834 r., oraz losy kolejnych pastorów ewangelickich. W związku z przypadającymi w 2013 r. jubileuszami istnienia Klubu Sportowego „Victoria” oraz powstania skautingu na Ziemi Jarocinskiej, w numerze znaleźć można także artykuły przypominające dzieje tych organizacji. Do 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego nawiązuje tekst poświęcony proboszczowi nowomiejskiemu ks. Stanisławowi Müllerowi, aktywnemu uczestnikowi tego zrywu.» GLAN FAN MUSIC FESTIWAL 2013

Śpiewasz? Grasz? Masz swój zespół? A do tego interesuje Cię muzyka rockowa? Jeśli tak, to mamy dla Twojej grupy idealną propozycję – Glan Fan Music Festival

Czym jest?
To konkurs dla młodych zespołów z terenu Południowej Wielkopolski wykonujących autorskie utwory i grających szeroko pojętą muzykę rockową.

Termin i miejsce:
2 maja 2013 r. – Jarocin – Rynek – start o godz. 15:00.

Co zrobić, żeby zagrać?
Wysłać zgłoszenie zawierające krótką notkę biograficzną zespołu, jedno zdjęcie, dane osoby kontaktowej oraz 2 utwory w postaci mp3 do dnia 5 kwietnia 2013 r. na adres: glanfestival@gmail.com

Szczegółowy regulamin dostępny jest na stronie – www.muzeumjarocin.pl

Nagrody:
Zaproszenie w dniu 18 lipca do udziału w „Rytmach Młodych”, które odbędą się w Jarocińskim Ośrodku Kultury – w ramach Jarocin Festiwal 2013 oraz udział w koncercie głównych Dni Jarocina w dniu 4 maja 2013 r. (za występ zespół otrzyma honorarium w wysokości 1.000 zł)

Goście specjalni:
Niebawem odkryjemy rąbek tajemnicy! J

Organizatorem Glan Fan Music Festival jest Stowarzyszenie Edukacyjne „Gimnazjum 2000” wraz z Fundacją „Ogród Marzeń”, Jarocińskim Ośrodkiem Kultury, Spichlerzem Polskiego Rocka oraz Biblioteką Publiczną w Jarocinie. Wsparcia udziela Samorząd Województwa Wielkopolskiego i gmina Jarocin.

GLAN FAN MUSIC FESTIVAL to pierwsza edycja imprezy skierowanej do młodych zespołów z terenu Południowej Wielkopolski, tworzących autorskie utwory, grających szeroko rozumianą muzykę rockową (rock, punk, metal, folk, indie, reggae, ska itp.). 2 maja na jarocińskim rynku wystąpić ma 6 wybranych przez przedstawicieli organizatora wykonawców, którzy walczyć będą o zaproszenie (z pominięciem ogólnopolskich eliminacji) w dniu 18 lipca do przesłuchań „Rytmów Młodych” w ramach Jarocin Festiwal 2013. Wyboru dokona publiczność oraz jury złożone z muzyków i dziennikarzy muzycznych. Zwycięski zespół będzie miał także możliwość występu w dniu 4 maja przed główną gwiazdą Dni Jarocina. Ponadto podczas imprezy odbędzie się wiele akcji happeningowych, swoje stoiska wystawią różnego rodzaju organizacje.

Wykonawcy pragnący wystąpić w konkursie w ramach Glan Fan Music Festival, zobowiązani są do wysłania zgłoszenia zawierającego jedną fotografię zespołu, krótką notkę biograficzną, dane osoby kontaktowej oraz 2 autorskie utwory w formacie mp3 (każdy opisany tytułem, autorem słów i muzyki – jeden plik max. 10 MB) do dnia 5 kwietnia na adres mailowy: glanfestival@gmail.com

Szczegółowy regulamin dostępny jest na stronie www.muzeumjarocin.pl

Organizatorem Glan Fan Music Festiwal jest Stowarzyszenie Edukacyjne „Gimnazjum 2000” wraz z Fundacją „Ogród Marzeń”, Jarocińskim Ośrodkiem Kultury, Spichlerzem Polskiego Rocka oraz Biblioteką Publiczną w Jarocinie. Imprezę wspiera Samorząd Województwa Wielkopolskiego i gmina Jarocin.

REGULAMIN << Kliknij link aby pobrać załącznik 

» Benefis Amatorskiego Klubu Filmowego JAR

Wizyte Edwarda Gierka w Kotlinie, budowy tzw. obwodnicy i krytej plywalni, prezentacje na jarocinskim rynku Fiata 126p, pochody pierwszomajowe, czyny spoleczne, Wielkopolskie Rytmy Mlodych bedzie mozna zobaczyc w niedziele 3 lutego o godz. 17.00 w kinie „Echo”, podczas benefisu Amatorskiego Klubu Filmowego JAR. Kroniki i etiudy stworzone w latach 70. beda  po raz pierwszy pokazane na duzym ekranie.

Amatorski Klub Filmowy JAR powstal w maju 1970 r. z inicjatywy milosników fotografii Edwarda Misiaka i Józefa Wozniaka. W realizacje ich pomyslu zaangazowal sie jarocinski fotografik Romuald Sip. To w jego zakladzie fotograficznym zaczal swoja dzialalnosc AKF JAR. Kilka miesiecy pózniej wladze miasta udostepnily mlodym filmowcom-amatorom pomieszczenie w piwnicy hotelu „Polonia” (dzis zamurowane wejscie od ul. Ks. kard. Stefana Wyszynskiego do budynku PKO BP). Filmy powstawaly na tasmie 8 i 16 mm. Dzialalnosc klubu wspomagaly wladze miasta, ale równiez zaklady pracy, których funkcjonowanie, rozbudowe dokumentowali czlonkowie JAR-u, których przybywalo. Dolaczyli Wojciech Pietrzak, Jerzy Stachowiak, Andrzej Bieganski,  Franciszek Krukowski oraz z Klubu „Olimp” Jacek Józef Chudzik, pózniej Maciej Szymczak i Pawel „Gloria” Pólrolniczak.
Powstaly filmy autorskie: nagrodzony na festiwalu w Rawiczu „Obdarte ze skrzydel” Józefa Wozniaka, „Dukat” Wojciecha Pietrzaka, animowany „Hodem” Edwarda Misiaka oraz kilkanascie innych mniej lub bardziej udanych etiud. Efekty dzialalnosci prezentowane byly nie tylko na festiwalach, ale przede wszystkim w Jarocinie, poczatkowo w malych salkach, potem na róznego rodzaju festynach czy swietach w otwartej przestrzeni, na koniec równiez w kinie „Echo”.
Po sukcesie na festiwalu w Rawiczu dzialalnosc JAR-u zauwazyl w 1976 r. promotor amatorskiego ruchu filmowego rezyser Andrzej Jurga (zagral m. in. samego siebie w slynnym filmie Krzysztofa Kieslowskiego „Amator”). Specjalnie przygotowana kronika „Jarocin - tu zyje” wyemitowana zostala w TVP 2 w ogólnopolskim programie „Studio 2” o bardzo duzej ogladalnosci.
Wprowadzenie stanu wojennego spowodowalo zarekwirowaniem sprzetu filmowego i zakaz dalszej dzialalnosci. Wiekszosc stworzonych etiud i kronik zaginela. Po wielu latach przypadkiem odnaleziono czesc. Dzieki pomocy udzielonej Muzeum Regionalnemu w Jarocinie przez Lions Club, kroniki udalo sie scyfryzowac.
W niedziele 3 lutego o godz. 17.00 w kinie „Echo” podczas benefisu AKF JAR spotkaja sie osoby zaangazowane w latach 70. w dzialalnosc klubu. Przybedzie równiez gosc specjalny, rezyser prof. Andrzej Jurga. Odbedzie sie 90-minutowy pokaz kronik i etiud.
Trzy dni wczesniej, w czwartek 31 stycznia o godz. 19.00 w kinie „Echo” bedzie mozna obejrzec jeden z najwazniejszych filmów Krzysztofa Kieslowskiego „Amator”. W roli glównej Jerzy Stuhr, który da widzom wyobrazenie o tym, jak w latach 70 funkcjonowaly takie kluby filmowe, jak JAR. 
Darmowe wejsciówki na niedzielny benefis AKF JAR mozna odbierac w Muzeum Regionalnym w Jarocinie, w Czytelni Pod Ratuszem,  w kasie kina „Echo” oraz w Cafe Kadr.

Muzeum Jarocin

Muzeum Jarocin

Muzeum Jarocin

 

» „ZAPISKI” O STRAJKACH I FESTIWALU W LATACH 80.

Ukazał się kolejny numer „Zapisków Jarocińskich”, poświęcony historii jarocińskiej „Solidarności” oraz festiwalom rockowym w Jarocinie w dekadzie lat osiemdziesiątych. Nowy numer jest pokłosiem sesji popularnonaukowej „Droga do wolności. Ziemia Jarocińska w latach 1980 – 1989”, jaka odbyła się w kinie „Echo” w styczniu ubiegłego roku. W periodyku znalazły się wybrane referaty wygłoszone podczas tej konferencji. Artykułem wiodącym jest tekst T. Cieślaka poświęcony strajkom w jarocińskich i nieodległych zakładach przemysłowych oraz inwigilacji miejscowych opozycjonistów przez aparat państwowy służb PRL-u. Badania historyka, dotąd niepublikowane, powstały w oparciu o źródła znajdujące się w archiwum IPN w Poznaniu, a wytworzone przez Służby Bezpieczeństwa. Na tym tle ciekawie prezentują się wspomnienia S. Szymczaka, jednego z czołowych działaczy „Solidarności” na Ziemi Jarocińskiej. Niezwykle interesująco wypada artykuł R. Jarosza o festiwalu w Jarocinie w 1982 r., w którym autor szczególnie podkreślił wkład jarociniaków w przygotowanie imprezy. Numer zamyka tekst Ł. Przybylskiego, gdzie na podstawie dawnej prasy opisano zabawne i poruszające relacje dziennikarzy z ich pobytu na jarocińskich festiwalach.Muzeum Jarocin

 

 

» Noc Muzeów w Jarocinie

W sobotę 19 maja Muzeum Regionalne w Jarocinie zaprasza do ratusza najmłodszych. Tam od godz. 18.00 do 23.00 w dwóch muzealnych salach czynna będzie wystawa przyrodnicza „Co słychać w lesie”. Obejrzeć można na niej ssaki i ptaki, które powszechnie spotyka w okolicach Jarocina, a także gatunki chronione oraz takie, które już wyginęły. Eksponaty wypożyczone zostały ze zbiorów Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz muzeów przyrodniczych we Wrocławiu i Uzarzewie. O godz. 18.15 Teatr Lalek „Pinokio” z Nowego Sącza pokaże najmłodszym edukacyjne przedstawienie kukiełkowe „Zaczarowany las”. Między godz. 19.00 a 21.00 chętni mogą wziąć udział w zajęciach plastycznych, podczas których uczestnicy zajmą się lepieniem „zwierzaczków – cudaczków” z nowoczesnej modeliny oraz malowaniem ich farbami. Atrakcją będzie „balonowe ZOO” czyli skręcanie zwierzątek oraz spotkanie z pluszowym smokiem Teodorkiem, z którym będzie można zrobić sobie również pamiątkowe zdjęcie (przynosimy ze sobą aparaty fotograficzne!).
Przez cały czas trwania Nocy Muzeów w ratuszu można oglądać bezpłatnie wszystkie wystawy muzealne, wziąć udział w grach i zabawach i wygrać drobne nagrody. Każdy, kto tego wieczoru odwiedzi muzeum otrzyma bezpłatne wejściówki dla całej rodziny na niezwykły seans filmowy „Legendy Sowiego Królestwa” w 3D, który rozpocznie się o godz. 21.00 w jarocińskim kinie. Podczas gdy dzieci zajęte będą oglądaniem filmu animowanego, Stowarzyszenie JAROCIN XXI zaprosi rodziców i wszystkich chętnych na plenerowy spektakl teatralny „Rabin Maharal i Golem”, który pokazany będzie o tej samej porze na rynku.
W Noc Muzeów swoje podwoje otworzy również Skarbczyk, gdzie czynna jest wystawa Olgierda Futomy „PLAKATY KUCHENNE”. Składa się na nią kilkadziesiąt plakatów zaprojektowanych przez tego znanego jarocińskiego plastyka. W godz. 19.00 do 21.00 w Skarbczyku odbędą się również pokazy Jarocińskiego Klubu Szachowo-Warcabowego.

Muzeum Jarocin» "Promocja książki „Pałac w Jarocinie. Dzieje rezydencji i jej właścicieli” "

Jak miał wyglądać Skarbczyk po przebudowie na letnią siedzibę Radolińskich?
Dlaczego Władysław Radoliński spoczywa w Neapolu a nie w Jarocinie?
Kim był Bernard Potocki i co łączyło go z Józefiną Radolińską, matką hrabiego Hugona?
Co przechowywano w pałacowym sejfie?
Jakie były losy nieślubnej córki Józefiny Radolińskiej?
Jak doszło do pożaru pałacu w 1917 roku?
Co stało się z majątkiem Radolinów pozostawionym w pałacu po II wojnie światowej?

Na te i wiele innych pytań odpowie pierwsza monografia jarocińskiej siedziby Radolińskich, która ukazała się właśnie nakładem  Muzeum Regionalne w Jarocinie.
Książka zatytułowana „Pałac w Jarocinie. Dzieje rezydencji i jej właścicieli” oparta została na nieprzebadanych wcześniej źródłach, głównie bogatej korespondencji rodzinnej, a także aktach jarocińskiego majątku. Autorką publikacji jest znana badaczka dziejów architektury rezydencjonalnej w Wielkopolsce – Róża Kąsinowska, spod pióra której wyszły również m.in. monografie pałaców w Kórniku i Dobrzycy czy zamku w Gołuchowie. Zebranie materiału i praca nad książką trwały ponad dwa lata, a efektem jest liczące 450 stron, bogato ilustrowane wydawnictwo drukowane na kredowym papierze i w twardej oprawie, zawierające indeks nazwisk i miejscowości oraz obszerne aneksy.
Zasadniczym przedmiotem historycznych rozważań są w nim dzieje jarocińskiego pałacu Radolińskich oraz skomplikowane relacje rodzinne, ale sporo uwagi poświęca autorka również dziejom miasta i jego właścicieli od wieku XIII po czasy nam współczesne. Jak pisze w recenzji wydawniczej dr hab. prof. Uniwersytetu Warszawskiego Waldemar Baraniewski: praca Róży Kąsinowskiej jest studium historycznym, wykraczającym poza obszar badań historyka architektury. (...) Ilość faktów, znakomitych spostrzeżeń, obrazów rodzajowych i towarzyskich, jakimi – dzięki źródłom - wypełnia swój tekst Kąsinowska, czyni z jej pracy nie tylko świetne opracowanie historyczne, ale także barwną i momentami fascynującą opowieść.
Muzeum zaprasza na spotkanie promocyjne z autorką książki, które odbędzie się w niedzielę, 22 kwietnia o godz. 1600 w auli pałacu Radolińskich.


Muzeum Jarocin

 


» "30. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO"

30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego jarocińskie muzeum przypomniało w niecodzienny sposób. Od rana na jarocińskim rynku można było spotkać funkcjonariuszy ZOMO oraz żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego ogrzewających się przy koksownikach w sąsiedztwie transportera opancerzonego SKOT. Słup ogłoszeniowy wyklejony został reprintami dekretu o wprowadzeniu stanu wojennego oraz odezwami i afiszami z tamtego czasu. Przez cały dzień z głośników słychać było pieśni bardów „Solidarności” – Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego oraz piosenek rockowych, wykonywanych w czasie stanu wojennego na jarocińskim festiwalu. Muzykę przerywał głos gen. W.  Jaruzelskiego z pamiętną przemową, rozpoczynającą się od słów „Obywatelki i Obywatele!”...

Odbywające się na rynku widowisko z udziałem młodzieży jarocińskich szkół ponadgimnazjalnych wcielających się w role funkcjonariuszy ZOMO i żołnierzy Wojska Polskiego nie było rekonstrukcją wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku w Jarocinie. Była to próba oddania realiów stanu wojennego, kiedy na ulicach wielu polskich miast pojawiły się pojazdy opancerzone, a codziennością stał się widok żołnierzy, uzbrojonych oddziałów ZOMO czy ORMO wprowadzających atmosferę lęku, grozy i niepewności jutra. Miało też przede wszystkim zwrócić uwagę przechodniów, wzbudzić refleksję i przypomnieć tę tragiczną w najnowszych dziejach Polski datę.

Muzeum dziękuje za współpracę Pracownikom Jarocińskiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy, Panu Witoldowi Bierle – dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie oraz Panu Jackowi Adamczakowi – pedagogowi szkolnemu, a także Panu Romanowi Przybylskiemu – Wicedyrektorowi Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie. Szczególne podziękowania składamy Uczniom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie i Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie, którzy czynnie wzięli udział w obchodach rocznicy oraz firmom, które udzieliły nam wsparcia: Stal-Mar Marka Sieradzkiego, Dro-Bud S.A. oraz PA-KO Krzysztofa Jóźwika z Witaszyczek, zajmującej się sprzedażą sprzętu militarnego (www.sprzetmilitarny.pl).Muzeum Jarocin Muzeum Jarocin Muzeum JarocinMuzeum JarocinMuzeum JarocinMuzeum JarocinMuzeum JarocinMuzeum JarocinMuzeum Jarocin

» "Budzyński o Armii i o sobie"

Tomasz Budzyński - lider zespołu Armia, malarz, poeta, ale także reżyser filmowy będzie promował swoją autobiograficzną książkę „Soul Side Story” w czwartek 24 listopada o godz. 19.00 w jarocińskim kinie „Echo” im. Piotra Łazarkiewicza. Po spotkaniu odbędzie się projekcja filmu „Podróż na wschód”.

W ubiegłym roku minęło 25 lat od powstania zespołu Armia. Z tej okazji Tomasz Budzyński pokusił się o próbę przedstawienia książkowej i filmowej historii grupy.

Książka „Soul Side Story” ma trafić do księgarń 17 listopada. Ukaże się nakładem poznańskiego wydawnictwa In Rock. Tydzień później autor spotka się z czytelnikami w Jarocinie. - Końcowym efektem mojej pracy jest autobiografia, w której prezentuję historię zespołu Armia, a także moje poglądy na religię i sztukę. Dodam, że nie jestem żadnym moralizatorem - zaznacza Tomasz Budzyński. Przyznaje, że wielki wpływ na jego życie miał debiut z zespołem Siekiera w 1984 r. na festiwalu w Jarocinie. Rok później założył Armię. - Muzyka stała się moim sposobem na życie, choć zawsze podkreślam, że gramy i śpiewamy to co czujemy, to co jest dla nas ważne. Nie obchodzi mnie to, że według niektórych teksty religijne nie pasują do kanonów cięższej muzyki .

Film pierwotnie miał być dokumentem. Ostatecznie „Podróż na wschód” to gra między filmem dokumentalnym, fabularnym i muzycznym. Budową przypomina piosenkę. Zwrotką są przygody kolejarzy, refrenem - wykonywane przez zespół Armia utwory. To one zmieniają cel wyprawy – zamiast na tytułowy Wschód, zabierają widzów w sentymentalną podróż po twórczości zespołu. W tej towarzyszą im między innymi członkowie kabaretu Mumio, którzy zadbali o to, żeby wycieczka nie była zbyt sentymentalna. Zdjęcia do filmu powstały w parowozowni w Wolsztynie, a w produkcję był zaangażowany m. in. jarociniak Arkadiusz Namysłowski, który w napisach końcowych pojawia się aż trzykrotnie.

Spotkanie rozpocznie się w czwartek 24 listopada o godz. 19.00 w kinie „Echo” im. Piotra Łazarkiewicza w Jarocinie. Tomasz Budzyński będzie opowiadał o książce, której fragmenty przeczyta. Wydawnictwo będzie można również zakupić. Później z projektora cyfrowego zostanie wyświetlony film „Podróż na wschód”. Bilety wstępu na spotkanie i projekcję kosztują 10 zł. Organizatorami wydarzenia są stowarzyszenie JAROCIN XXI i Muzeum Regionalne w Jarocinie w ramach projektu Spichlerz Polskiego Rocka.


Muzeum Jarocin Muzeum Jarocin

» "„Zapiski” o Olędrach i Spichlerzu"

Ukazał się nowy, podwójny numer „Zapisków Jarocińskich”. Najwięcej miejsca zajmuje w nim obszerny artykuł dr. Zbigniewa Chodyły „Zarys najstarszych osad olęderskich na Ziemi Jarocińskiej w latach 1747-1790 (1793)”. Autor pisze m. in. o osiedleniach w Wysogotówku, Wilczyńcu, Witaszyczkach, Łobzie, Łobzowcu, Radlińcu, Sierszewie, Kruczynku, Chromcu i Boguszynku. Na mapach z przełomu XIX i XX wieku kilka z tych wsi nosiło nazwy dwuczłonowe z dodanym określeniem w języku polskim „Olędry” lub „Hauland” w języku niemieckim.

Do historii tej formy osadnictwa w okolicach Jarocina nawiązuje również dokument prezentowany w dziale „Źródła do dziejów regionu” oraz biogram Elżbiety Sapieżanki, magnatki, właścicieli dóbr Radlin.

W „Zapiskach” zamieszczono tez fragmenty debaty Rady Spichlerza Polskiego Rocka, która odbyła się w styczniu. „Być może powinniśmy całkowicie odwrócić koncepcję. Wyrzucić ze swojej głowy muzeum, wyrzucić ze swojej głowy wiszące gitary, buty Hołdysa (…)” - mówił wówczas Walter Chełtsowski. „Powinno to być w większym stopniu muzeum miasta. (…) Jest coś takiego, co wyróżnia Jarocin z całej rzeczywistości nie tylko PRL-u, ale również Europy Środkowej. Miasto, które stworzyło festiwal, festiwal, który stworzył miast” - sprzeczał się Mirosław Makowski - współpracownik Waltera Chełstowskiego z lat 80.

„Zapiski Jarocińskie”, w tym również archiwalne numery, można nabywać w cenie 10 zł w Muzeum Regionalnym w Jarocinie (Rynek-Ratusz II piętro) i w Czytelni Pod Ratuszem.


Muzeum Jarocin