» Dzisiaj jest Sobota, 06 Czerwca 2020 roku » Odwiedziło nas: osób

AKTUALNOŚCI


REWITALIZACJA


RATUSZ

GALERIA SKARBCZYK

SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA


SCHRONISKO

KONTAKT

RODO

PRZETARGI

KONKURSY

logo_bip

NEWSLETTER


email marketing zapewnia MailPlanner


Z Kontrkultury w Popkulturę

Spichlerz Polskiego Rocka

akfjar/

Snutka.pl

KALENDARZ IMPREZ MIEJSKICH

Moje Miasto miasto a w nim

MUZEUM WSPIERAJĄ

Jarocińskie Linie Autobusowe

Puławy Miasto

» Ratusz

Główna siedziba Muzeum usytuowana jest na dawnym strychu ratusza, gdzie znajduje się sala stałej ekspozycji „Z przeszłości Ziemi Jarocińskiej”, dokumentująca dzieje regionu od czasów przedhistorycznych do II wojny światowej. Osobną część tematyczną stanowi ekspozycja zbiorów etnograficznych, wytworów kultury ludowej oraz współczesnych rzeźb lokalnych artystów. Muzeum w ratuszu posiada dwie sale wystaw czasowych. Instytucja prowadzi działalność edukacyjną, badawczą i wydawniczą.

MUZEUM W RATUSZU CZYNNE JEST:

poniedziałek - wtorek, czwartek - piątek 8:00 - 16:00
środa 8:00 - 18:00
niedziela 14.00 - 18.00

Bilety wstępu na wystawy w Ratuszu:
Bilety normalne: 2,- zł
Bilety ulgowe: 1,- zł


HISTORIA

Muzeum Jarocin
Fot. ***

Najwcześniejsza informacja o jarocińskim ratuszu pochodzi z drugiej połowy XVII stulecia. Istniejący wówczas budynek, zwieńczony strzelistą wieżą, zobaczyć można na najstarszym, znanym rysunku przedstawiającym miasto w 1661 roku. W roku 1688 drewniana budowla znajdowała się już w stanie ruiny. W latach ok.1692 – 1694 na jej miejscu postał nowy ratusz, również drewniany, który spłonął w czasie wielkiego pożaru miasta w roku 1773.

Obecny, murowany ratusz wzniesiony został w latach 1799 – 1804 przez ówczesnego właściciela Jarocina – Franciszka Radolińskiego. Pierwotny wygląd budowli odbiegał znacznie od stanu obecnego. Trójkondygnacyjny, nakryty niskim dachem niewidocznym z poziomu rynku budynek, zwieńczony był wieżyczką, na szczycie której umieszczono posąg bogini obyczajów, porządku i sprawiedliwości – Temidy. Pomieszczenia ratusza wykorzystywane były wówczas nie tylko na potrzeby magistratu; mieściły się tam izba policyjna i sądowa, szynk, kaplica protestancka a nawet więzienie. Sale ratusza wynajmowane były również na wesela i zabawy.

Muzeum Jarocin
Fot. ***

Przykrycie budowli charakterystycznym czterospadowym, łamanym dachem nastąpiło w czasie przebudowy przeprowadzonej w 1854 roku staraniem kolejnego dziedzica – Władysława Radolińskiego. W połaciach dachu na wysokości drugiego piętra umieszczono wówczas centralnie cztery wystawki, zwieńczone trójkątnymi szczytami. Na jednej z nich, usytuowanej nad wejściem do ratusza od strony ulicy Św. Ducha, umieszczono dwie daty. Pierwsza, pisana cyframi łacińskimi, przypominała datę budowy ratusza, druga, z cyframi arabskimi, upamiętniała jego przebudowę. Efektem prac przeprowadzonych w 1854 r. było również zlikwidowanie wieży, a wraz z nią rzeźby Temidy.

Kolejna przebudowa miała miejsce w 1907 roku, kiedy miasto obchodziło jubileusz 650-lecia. Wtedy to zbarokizowano elewacje ratusza; opilastrowano ściany, arkady podcieni ujęto boniowaniem, a wystawki dachowe zwieńczono łukami. Wprowadzono też prostokątne, dwuskrzydłowe okna, a wejście do ratusza znajdujące się dotąd od północnego wschodu przeniesiono na przeciwległą stronę. W wystawce od frontu pojawił się zegar, a narożniki budynku ozdobiono herbami miasta Jarocina, Prowincji Poznańskiej, Prus oraz herbem Radolinów. W okresie międzywojennym trzy ostatnie zastąpiono herbem miasta, który teraz widnieje z każdej strony budowli.

Muzeum Jarocin
Fot. ***

W latach osiemdziesiątych XX wieku przeprowadzono gruntowny remont budynku. Nie przyniósł on już zmian w bryle ratusza ale całkowicie przebudowano wówczas pierwotny układ wnętrz. Zmieniono konstrukcję i pokrycie dachu, ściany działowe, klatkę schodową, wszystkie elementy stolarki, schody, podłogi i posadzki, instalacje. Poddasze zaadoptowano na potrzeby Muzeum Regionalnego. Wyremontowany został również zegar, który po latach znowu zaczął odmierzać czas.

Ostatnie prace remontowe przeprowadzone zostały w 2006 roku i obejmowały między innymi zmianę kolorystyki elewacji oraz renowację tarczy wiekowego zegara.

Muzeum Jarocin
Fot. ***

Aktualnie ratusz jest siedzibą władz miasta, Urzędu Stanu Cywilnego oraz Muzeum Regionalnego. Na parterze znajduje się czytelnia i wypożyczalnia Biblioteki Publicznej, a także kawiarnia.